Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BAŞ DÖNMESİ

gebelikte baş dönmesi

Gebelikte baş dönmesinin nedenleri

 

Gebelik sürecinde anne adaylarında baş dönmesi gibi durumlar da görülebilir. Bu baş dönmelerine kimi zaman baygınlık durumu da eşlik edebilir. Baş dönmelerinin çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Hamilelik sürecinde yaşanan hormonal değişiklikler, kan şekeri seviyesinin düşmesi, beyindeki kan dolaşımının yetersiz kalması baş dönmelerine yol açabilir.

 

Ayrıca çok sıcak havalar, bulunulan ortamın aşırı sıcak olması, yapılan ani hareketler, oturulan yerden birden kalkış yapmak, kişinin oturma biçimini birden değiştirmesi gibi nedenler de baş dönmelerine yol açabilir. Tabi baş dönmelerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için bazı önlemleri de almak mümkündür.

 

Gebelikte baş dönmesine karşı ne yapmalı?

 

1. Gebelikte baş dönmesine karşı alınabilecek önlemlerden birisi olabildiğince ani hareketlerden kaçınmaktır. Hareket ederken de sakin ve yavaş hareket etmekte fayda vardır. Yataktan kalkarken yine yavaş kalkmak gerekir. Hızlı bir kalkış baş dönmesine yol açabilir. Oturur vaziyetten ayağa kalkarken de dikkatli ve yavaş olunmalı, hızlı ve ani hareket etmemelidir.

 

2. Baş dönmesi sorunu yaşan anne adaylarının gün içinde kendisini çok fazla yormaması, çok fazla hareket etmemesi ve çok fazla ayakta kalmaması gerekir. Havaların çok sıcak olduğu zamanlarda da dikkatli olmak gerekir. Aşırı sıcak havalar vücutta çeşitli etkiler yaparak baş dönmelerine yol açar. Bundan dolayı havaların sıcak olduğu zamanlarda serin ortamlarda bulunmayı tercih etmek gerekir. Ya da en azından bol bol su içerek vücudu serin tutmak ve yüzü yıkamak faydalı olacaktır.

 

3. Gebelikte baş dönmeleri kan şekerinin düşük olduğu durumunda da gerçekleştiği için kan şekerini normal düzeyde tutacak şekilde beslenmekte fayda vardır. Bunun için aşırı derecede yemekten kaçınmak gerekir. Ayrıca gün içinde öğün atlamamak ve besinleri öğünlerinde tüketmek gerekir. Ayrıca beslenme şekli olarak da sık aralıklarla ve azar azar yemek de baş dönmelerini engelleyen bir beslenme şeklidir.

 

4. Kansızlık sorunu da gebelikte baş dönmelerine ve gözde kararmaya yol açar. Ayrıca kişinin sürekli sırt üstü uyuması, gün içinde çok az su içmesi ve vücudun susuz kalması, çok fazla egzersiz yapmak gibi durumlarda baş dönmelerine ve göz kararmalarına yol açar. Annenin gebelik sürecinin ilerlemesiyle birlikte rahmi de büyür. Büyüyen rahim annedeki kan damarlarına baskı yapar. Bu baskı da baş dönmelerine yol açar. Bunun için uyurken sol tarafına doğru uyumak veya uzanmak bu baskıyı azaltacak ve anne adayını rahatlatacaktır. Mecbur kalmadıkça sırt üstü uyumamak gerekir.

 

5. Baş dönmeleri beyne az miktarda kan gitmesinden ve beyindeki kan dolaşımının yetersiz olmasından da kaynaklanabilir. Bunun için eğer kişi oturuyorsa başını mümkün olduğunca dizlerine doğru eğerek bir süre bu şekilde kalması iyi olacaktır. Uzanırken de ayakları biraz yukarıda tutmak gerekir. Ayrıca baş dönmesini yok etmek için temiz havada derin nefes alıp vererek, nefes alma egzersizi yapmak da oldukça faydalı olacaktır.

 

Eğer anne adayındaki baş dönmeleri çok sık ve şiddetli oluyorsa bir doktora görünmekte fayda vardır. Hatta bunlara bir de sık yaşanan bayılma vakaları da eşlik ediyorsa mutlaka doktora görünmek gerekir. Çünkü gebelikte baş dönmesi ve baygınlık anne adayındaki başka bir rahatsızlığın göstergesi olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 28.11.2011

12637

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim