Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BAŞ AĞRILARI

gebelikte baş ağrılarıGEBELİKTE BAŞ AĞRILARI

Gebelik döneminde baş ağrıları olağan bir durum olarak kabul edilebilir. Özellikle de gebeliğin ilk dönemi olan ilk 4 aylık dönem içinde daha yaygın görülür. 2. ve 3. dönemde daha az görülür. 2. ve 3. dönemde sık ve şiddetli bir şekilde görülen baş ağrıları başka bir soruna işaret edebilir.

Gebelik döneminde en sık görülen baş ağrısı çeşidi gerginlikten dolayı ortaya çıkan bağ ağrılarıdır. Gerginlikten kaynaklanan baş ağrılarının sık sık tekrarlanması gebelik döneminde anne adayı daha fazla rahatsız edebilir.

Bu durumun nedenleri tam olarak bilinmese de gebelik döneminde ortaya çıkan hormonal değişimlerin bunda etkisi olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca gebelik dönemindeki beslenme şekli, uykusuzluk, genel bir yorgunluk, alerjik durumlar, göz yorgunluğu, stres, depresyon, açlık ve vücuttaki su kaybı gibi durumlar da gebelik döneminde bu tür baş ağrılarına yol açabilecek etkenlerdir.

Gebeliğin ilk döneminde daha yoğun olabilecek bu gerginlik türü baş ağrıları daha sonraki dönemlerde daha az görülme eğilimindedir.

Migren hakkında

Migren başka bir yaygın baş ağrısı çeşididir. Uzmanlar her 5 kadıdan 1 tanesinde yaşamlarında bazı zamanlar migren sorunu ile karşı karşıya kaldıklarını belirtmektedirler. Migrenlerin %15’i de kadınlarda gebelik dönemlerinde ve özellikle gebeliğin ilk döneminde görülmektedir.

Migren baş ağrıları oldukça şiddetli ağrılar olup. başın bir yanında görülmektedir. 4 saat ve 72 saat arasında görülebilen ve uzun sürebilen bir baş ağrısı çeşididir. Migren baş ağrıları fiziksel aktivitelerle daha da ağırlaşma eğiliminde olup, migren ağrılarına mide bulantısı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi etkenler de eşlik edebilmektedir.

Migren ağrılarına ve diğer baş ağrılarına karşı gebelikte ilaç kullanımı

Bu konuda kesinlikle hekimin tavsiyesi alınarak ilaç kullanımı olmalıdır. Kesinlikle rastgele ağrı kesici kullanılmamalıdır. Çünkü bazı ağrı kesiciler gebelik döneminde anne adayları ve bebek için tehlikeli olabilmektedir.

Gebelik döneminde migren ve diğer baş ağrılarına karşı neler yapılabilir?

1. Tetikleyici etkenlerden uzak durmak: Bağ ağrısı konusunda uzman kişiler baş ağrısını nelerin tetiklediğini iyi bilmek gerektiğini vurgulamaktadırlar. Tetikleyici etkenleri bilmenin baş ağrısı ile mücadelede oldukça faydalı olacaktır. Bu tetikleyen etken veya etkenlerden uzak durmak gerekecektir.

Aşağıda migreni ve başka baş ağrılarını tetikleyici etkenler belirtilmiştir.

Nitritler: Salam, hamburger, domuz eti gibi besinlerde bulunan bir madde.
Sulfitler: Salatalarda ve birçok kurutulmuş meyvede buluan bir koruyucu madde.
Yapay tatlandırıcılar
Kabuklu yemişler
Muz, papaya, avokado ve turunçgiller
Çikolata ve keçiboynuzu
Lahana turşusu ve soya sosu gibi mayalanmış ve turşulanmış besinler.
Sigara dumanı
Aşırı soğuk veya sıcak ortam
Gürültü

2. Kompres uygulamak: Alına soğuk veya ılık kompres uygulamak migren ve gerginlik türü baş ağrısına iyi gelecektir.

3. Duş almak: Duş almak da özelikle migren sorunu olan kişiyi rahatlatabilecek bir başka uygulamadır. Ayrıca yüze soğuk su vurmak da bağ ağrılarını dindirmeye yardımcı olacaktır.

4. Aç veya susuz olmamak: Açlık ve susuzluk faktörleri de migren ağrılarını ve gerginlik türü baş ağrılarını tetikleyebilen bir durumdur. Bu yüzden aç ve susuz olmamaya özen göstermek gerekir. Çünkü bu tür etkenler kan şekeri seviyesini düşürerek baş ağrılarına yol açar.

Ayrıca yemekleri az az fakat sık sık yemekte de fayda vardır. Açlığı yatıştırmak için geçici olarak kraker, meyve ve yoğurt gibi atıştırmalıklar da yenebilir. Migren ve gerginlik türü baş ağrılarına karşı gün içinde bol bol sıvı içmeyi de ihmal etmemelidir. Su yudum yudum içilmelidir.

5. Yorgunluktan kaçınmak: Yorgunluk etkeni de baş ağrılarını tetikleyebilen bir etkendir. Gebelik boyunca zaten kendini fazla yormamak önemli bir konudur. Migren gibi baş ağrısı sorunu yaşayan hamile bayanlar ise bu konuya özellikle dikkat etmelidir.  Gün içinde dinlenmeye ve uyku araları vermeye dikkat etmelidir. Eğer bir baş ağrısı sorunu yaşanıyorsa bunu dindirmek için sessiz ve karanlık bir ortamda dinlenmek ve uyumaya çalışmak etkilim olabilir.

6. Egzersiz yapmak: Araştırmalarda gebelik döneminde düzenli olarak egzersiz yapmanın migren ve diğer baş ağırlarının sıklığını ve şiddetini azalttığı saptanmıştır. Çünkü egzersiz kişide stres sorununu azaltmaya önemli derecede katkı sağlayan bir uğraştır. Bilindiği gibi stres baş arılarına yol açabilen bir durumdur.

7. Rahatlama tekniklerini uygulamak: Yoga ve meditasyon gibi rahatlama tekniklerini uygulamak stres sorununa iyi gelerek baş ağrılarının sıklığını azaltacak ve daha az  şiddette yaşanmasına yardımcı olacaktır.

8. Masaj: Bütün vücuda yapılacak bir masaj vücuttaki kaslarda gerginliği azaltarak baş ağrılarının da azalmasına ve kişiyi daha hafif etkilemesine yardımcı olacaktır. Fakat masaj yapacak kişi gebelik döneminde masaj konusunda uzmanlaşmış bir kişi olmalıdır.

9. Akupunktur: Akupunktur tedavisi de migren ve diğer görülen şiddetli baş ağrıları için gebelik döneminde anne adaylarını rahatlatabilecek bir uygulamadır. Fakat akupunktur tedavisi de bu konuda belgeli ve uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır.

Baş ağrıları daha ciddi bir durumun işareti olabilir mi?

Evet olabilir. Bu konuda şiddetli baş ağrılarına eşlik eden başka faktörler de gözleniyorsa mutlaka emin olmak için tetkik yaptırmakta fayda vardır. Böylelikle şiddetli baş ağrılarının migrenden mi yoksa başka bir hastalıktan mı kaynaklandığı tespit edilmiş olunur.

Gebeliğin 2. ve 3. dönemlerinde görülen baş ağrıları şiddetli preeklampsi sorununa da işaret edebilir. Preeklampsi sorunu gebelik döneminde ortaya çıkan bir tür yükse tansiyon sorunudur.

Hekime hangi durumlarda danışmak gerekir?

1. Şiddetli baş ağrıları gebeliğin 2. ve 3. döneminde de devam etmesi
2. Uykudayken aniden başlayan ve uykudan uyandıran ve uzun süre geçmeyen şiddetli bir baş ağrısı
3. Baş ağrısına boyunda sertlik ve yüksek ateş de eşlik ediyorsa
4. Baş ağrısının yanında görme ile ilgili sorunlar da ortaya çıkmışsa
5. Baş ağrısı bir yere çarpma, düşme veya başka bir kaza sonrası ortaya çıkmışsa

Bu gibi durumlar önemsenmeli ve acil olarak kabul edilip hekime danışılmalıdır.

Gebelik dönemindeki baş ağrıları ne şartlarda ve durumda olursa olsun mutlaka hekime danışılması ve tetkik ettirilmesi gereken bir durumdur. Böylelikle baş ağrılarının asıl nedeni anlaşılmış olunur. Ayrıca baş ağrıları için alınacak ağrı kesiciler de mutlaka hekime danışılarak alınmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 09.04.2012

15996

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim