Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BALIK TÜKETİMİ

gebelikte balık tüketimiGEBELİKTE BALIK TÜKETİMİ

Gebelik döneminde neden balık tüketilmelidir?

Balıklar özellikle omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin besin türüdür. Gebelik döneminde annenin balık tüketmesi anne karnındaki bebeğin beyin ve göz gelişimi için de oldukça önemlidir.

Balıklar ayrıca protein, d vitamini açısından da zengin besinler olup bebeğin gelişimine kritik derecede katkı sağlarlar. Ayrıca sağlıklı bir hamilelik için de tüketilmesinde oldukça fayda vardır.

Fakat bazı balıklar içlerinde barındırdıkları yüksek düzeyde civa maddesi dolayısıyla gebelik döneminde anne adayları ve bebek işin zararlı etkiler doğurur. Bebeğin gelişimi olumsuz etkilenir.

Gebelik döneminde hangi balıklar zararlı olabilir?

Civa maddesi doğada her yerde bulunur. Soluduğumuz hava da bile vardır. Balıklarda ise özellikle diğer balıkları yiyerek beslenen balıklarda civa maddesi daha fazla bulunmaktadır. Çünkü bu balıklar diğer balıkları yiyerek onlardaki civa maddesini de tüketmiş olurlar.

Civa maddesi düzeyi hangi balıklarda yüksektir?

Köpekbalığı ve kılıçbalığı yüksek derecedeki civa düzeyleri bakımından özellikle gebelik döneminde tüketilmemesi gereken balıklardır. Ayrıca kimi uzmanlar dondurulmuş ton balığı ve çizgili levreğin de zararlı olabileceğini belirtmektedir.

Yüksek düzeyde civa barındıran balıklar gebeliği nasıl etkiler?

Bu tür balıklar yendiği zaman bunlardaki civa maddesi basit bir şekilde vücut tarafından emilir ve buradan da plasentaya geçer.

Yapılan araştırmalar gebelik döneminde yüksek civa barındıran balıkları sık sık tüketmenin bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz yönde etkilediğini ortaya koymuştur.

Daha somut bir şekilde ifade etmek gerekirse bebeğin bilişsel becerileri, motor becerileri, dil becerileri ve görme yeteneği bundan az veya çok etkilenebilmektedir.

Her balıkta bir miktar civa maddesi bulunabilir. Fakat tehlikeli olan diğer balıkları yiyerek beslenen canavar balık olarak adlandırılan balıkların tüketilmesidir. Dolayısıyla bunların haricindeki balıkları tüketmek gerekir.

Gebelik döneminde hangi balıkları yemek gerekir?

Somon balığı, sardalye, beyaz balık, alabalık, uskumru gebelik döneminde tüketilebilecek balıklardır. Bunlar hem yüksek omega 3 yağ asitlerine sahiptir hem de civa oranları oldukça düşüktür. Balık tüketmeyen anne adayları ise omega 3 içeren balık yağı desteklerinden alabilirler. Fakat bu tür vitamin ve mineral desteklerini mutlaka hekime danışarak hekim tavsiyesiyle almak gerekir.

Omega 3 alımı için balık dışında ne tüketmek gerekir?

Süt, yumurta, yoğurt, tahıllar, kuru baklagiller tüketilebilir.

Vücutta yüksek oranda civa olduğu nasıl anlaşılır?

Bunun için kan ve saç testi ( saç örneği alınarak ) gibi testler yapılır. Bu testler sonucunda kişide yüksek düzeyde civa olup olmadığı tespit edilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir?

Hamilelikte Güvenli Balık Tüketimi

Yayınlanma Tarihi : 17.05.2012

32596

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim