Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BAKIM NASIL OLMALI?

gebelikte bakım nasıl olmalıGEBELİKTE BAKIM NASIL OLMALI?

Gebelik süreci anne adaylarının birçok açıdan kendilerine dikkat etmeleri gereken bir dönemdir. Bu dönemde anne adayının kendi bakımını iyi sağlaması oldukça kritiktir. Çünkü gebelikteki bakım süreci hem annenin sağlığı hem de anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimi için önemlidir. Gebelikte bakım konusu da anne adayının beslenmesinden egzersize kadar birçok konuyu kapsar.

Sağlıklı bir gebelik ve bebek için gebelik döneminde bakım hususunda aşağıdaki konulara özellikle dikkat etmelisiniz:

Beslenmenize dikkat edin

1. Taze sebze ve meyveler beslenmenizin ana öğeleridir. Günde ortalama 5 - 6 porsiyon sebze ve meyve tüketin.

2. Gebe kalmadan önce folik asit alımına başlayın ve folik asit alımını gebelik döneminde de ay sonuna uygulayın. Çünkü folik asit alımınız bebeklerde bir takım sinir sistemi hastalıklarını önlemektedir. Gebelik öncesinde folik asit alımına başlamanız yumurta kalitenizi yükselterek gebelik şansınızı artıracaktır. Gebelik dönemindeki enerji ihtiyacınıza da folik asit iyi bir katkı sağlar.

Folik asiti hem destek biçiminde hem de besinler yoluyla alabilirsiniz. Günlük 0,4 miligram folik asite ihtiyacınız olacaktır. Folik asit ihtiyacınızı süt, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelye, ıspanak, baklagiller, fındık, kepekli ekmek, yumurta, balık, muz, çilek, portakal, limon, patates, mısır, domates, brokoli, et ve kirazdan karşılayabilirsiniz.

3. Protein ve demir yönünden zengin besinleri ihmal etmeyin. Tavuk eti, yağsız kırmızı et, yumurta, kuru baklagiller, süt ve süt ürünleri hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlıklı gelişimi için gebelikte oldukça önemlidir. Haftada 2 defa balık tüketmeye gayret gösterin. Özellikle somon balığını tercih edin. Günlük olarak ortalama 70 gr. proteine ihtiyacınız olacaktır. Eğer vejetaryenseniz protein ihtiyacınızı süt ve süt ürünleri, fasulye ve soya ürünlerini tüketerek karşılayabilirsiniz. Sofranızda her gün 3 – 4 porsiyon iyi protein içeren besinlere yer verin.

Gebelik döneminde demir ihtiyacınız da artar. Bu ihtiyacı karşılamak için demir içeren besinler ihmal etmemelisiniz. Demir tüketiminiz gebelikte sık görülen kansızlık sorunu için oldukça gereklidir. Tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, bezelye, mercimek, fasulye, sardalye, lüfer, istiridye, marul, lahana, kabak, patates, kurutulmuş meyve, erik, ceviz ve bademi özellikle tüketin. Ispanak, kepekli ekmek, tahıllar ve baklagiller de demir yönünden zengin besinlerdir.

4. Süt ve süt ürünlerini tüketin. Bu besinler önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Sizin güçlü kemik yapınız için ve bebeğinizin kemik gelişimi için oldukça gereklidir. Süt ve süt ürünleri önemli bir kalsiyum kaynağıdırlar.

5. Yiyecekleri sağlıklı tüketin. Küflü besinler ve pastörize edilememiş süt ve peynir, az pişmiş yumurta veya iyi pişmemiş besinlerden uzak durun. Çünkü bu tür besinler bakteri barındırırlar ve hem sizin ve hem de karnınızdaki bebek için zararlı olabilir.

6. Lifli gıdaları bolca tüketin. Meyve ve sebzeler, kuru baklagiller, tam buğdaydan yapılmış ürünler sizin için bol bol lif sağlar. Lif gebelik döneminde sık görülen kabızlık için de önleyici ve tedavi edici olur.

7. Kafeinli ürünlerin tüketimini azaltın. Fazla miktarda kafein tüketmeniz ( çay, kahve, çikolata, enerji içecekleri v.b. ) gebelik döneminde sizde demir eksikliğine ve dolayısıyla da kansızlığa yol açabilir. Ayrıca aşırı kafein tüketimi düşük yapma ve düşük ağırlıklı bebek doğurma riskinin de artırır.

8. Alkolden mutlaka uzak durun. Gebelikte alkol bebeğinizde fetal alkol sendromu veya fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açabilir. Alkolün azının da zararlı olabileceğini unutmayın.

9. Haftada ortalama 2 porsiyon balık tüketin ama balık tüketiminize de dikkat edin. Yüksek civa oranı olan balıklardan uzak durun. Kılıç balığı, kral uskumru ve köpek balığı yüksek civa oranına sahip balıklardır. Ayrıca ton balığını da çok fazla tüketmeyin. Balık gebelik döneminde önemli bir besindir. Omega 3 kaynağıdır. Bebeğin beyin ve göz gelişimine katkıda bulunur.

Düzenli egzersiz yapın

Gebelik döneminde düzenli egzersiz yapmanız hem oldukça fayda sağlayacaktır. Gebelik döneminde sık görülen kabızlık, yorgunluk, enerji düşüklüğü gibi sorunlarınıza iyi gelecektir. Sağlıklı ve istenen kiloda kalmanıza yardımcı olacaktır. Kan dolaşımınızı olumlu etkileyecektir. Egzersiz doğumunuzun da daha kolay olmasına yardımcı olur.

Egzersiz olarak yürüyüş yapabilirsiniz. Yüzme, pilates, yoga, yüzme gibi egzersizleri yapabilirsiniz.

Gebelik döneminde riskli olabilecek egzersizlerden uzak durmalısınız. Gebelikte egzersize başlamadan önce hangi egzersizlerin sizin için uygun olup olmadığını hekiminize danışın. Hatta kimi riskli gebeliklerde hekim birçok egzersizi yasaklayabilir.

Egzersizi yaparken kendinizi fazla zorlamayın ve yormayın. Egzersiz sırasında kanama, akıntı, karın ağrısı, baş dönmesi, baş ağrısı, solunumda zorlanma gibi sorunlar oluşursa egzersizi durdurun ve hekiminize danışın.

Gevşemeye çalışın

Gebelik dönemindeki bakımınızda kendinizi gevşemiş hissetmeniz de önemlidir. Rahatlamaya çalışın.

Üzüntü ve sevinçlerinizi eşinizle veya yakınlarınızla paylayın. Duygularınızı kendinize saklamayın. Duygularınızı paylaşmanız sizi rahatlatacaktır.

Bol bol dinlenin. Dinlenmek sizin için oldukça iyi bir ilaçtır. Dinlenerek rahatlayabilirsiniz. Ev işerine daha az zaman ayırın. Başkalarından yardım isteyin.

Oldukça hafif ve nazik bir masaj gevşemeniz ve kendinizi rahat hissetmeniz için oldukça işe yarayabilir. Fakat sert bir masajdan sakının. Çünkü ser masaj zararlı olabilir. Örneğin erken doğum sancılarınızı tetikleyebilir. Gebelik masajı konusunda uzman bir kişiden hizmet alabilirsiniz.

Eğlenmeye, gülmeye, arkadaşlarınızla görüşmeye, sosyal aktivitelere de zaman ayırın. Her zaman olumlu düşünmeye gayret gösterin. Tüm bunlar psikolojinizi de olumlu etkileyerek daha huzurlu ve mutlu bir gebelik geçirmenize yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 08.04.2013

2842

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim