Haberler

Makaleler

GEBELİKTE BACAK KRAMPLARINI ÖNLEMEK VE HAFİFLETMEK İÇİN

gebelikte bacak kramplarını önlemek içinGEBELİKTE BACAK KRAMPLARINI ÖNLEMEK VE HAFİFLETMEK İÇİN


Bacak krampları gebelik döneminde yaşanan en rahatsız edici sorunlardan birisidir. Gebelikte yaşanan bacak kramplarının nedeni tam net değildir. Fakat gebelikte alınan fazla kiloların, damarlara fazla baskı yapılmasının ve genişleyen rahmin bacak kramplarını tetiklediği düşünülmektedir. Diğer yanda gebelikte bacak kramplarını da önlemek mümkündür. Bunun için bazı diyet ve yaşam şekli değişiklikleri faydalı olabilir. Gebelikte bacak krampları için diyette herhangi bir değişiklik yapmadan önce hekime danışmak gerekir.

 

Gebelikte magnezyum ve potasyum

 

Magnezyum ve potasyum mineralleri sağlıklı bir kas fonksiyonu ve kan seviyelerini normale döndürmede faydalı minerallerdir. Bu her iki durum da bacak kramplarının şiddetini, sıklığını azaltmaya veya bunları önlemeye yardımcı olur. Yapılan bir araştırmada gebelikte magnezyum desteği alan kadınların bacak kramplarını daha az sıklıkta ve daha az yoğunlukta yaşadıkları tespit edilmiştir. Fakat bununla birlikte magnezyum desteği almadan önce diyette magnezyum zengini besinlerden tüketmenin daha doğru olacağı düşünülmektedir. Örneğin koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuruyemişler, uskumru balığı, fasulyegiller, tam tahıllar ve mercimek tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Aynı şekilde gebelikte potasyum zengini besinlerden de tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Potasyum sebze ve meyvelerde, kırmızı ette ve tavukta, balıkta, sütte, yoğurtta, kuruyemişlerde ve soya ürünlerinde bulunmaktadır.

 

Vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak

 

Gebeli döneminde bol su içeren vücudun sıvı ihtiyacını karşılamak bacak kramplarını önlemeye yardımcı olur. Vücuttaki sıvı yetersizliği idrar renginden anlaşılabilir. Eğer koyu sarıysa vücutta sıvı yetersizliği olabilir. Gün içinde bol su içilmelidir. Ayrıca bol su içeren sebze ve meyvelerden de tüketmek gerekir. Örneğin domates, karpuz, salatalık ve marul gibi sulu sebze ve meyvelerden gebelikte bol tüketmek gerekir.

 

Gebelikte bacak krampları için egzersiz

 

Egzersiz gebelikte bacak kramplarına iyi gelir. Düzenli bir şekilde yapılan egzersizler gebelikte bacak krampları için hafifletici ve önleyici olabilir. Tabi gebelikte egzersiz programına başlamadan önce egzersizin uygun olup olmadığını, hangi egzersizlerin uygun olduğu ve nasıl yapılması gerektiği konularında hekime danışarak bilgisini ve onayını almak gerekir. Çünkü her egzersiz her hamile kadın için uygun olmayabilir. Baldır kaslarını germe hareketleri bacak kramplarına iyi gelebilir. Ayrıca destekleyici ve rahat ayakkabılar giyilmelidir. B ayaklara baskıyı hafifletir.

Yayınlanma Tarihi : 08.06.2015

1780

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim