Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ASPİRİN KULLANMAK ZARARLI MI?

gebelikte aspirin kullanmakGEBELİKTE ASPİRİN KULLANMAK ZARARLI MI?

Gebelikte aspirin kullanımı zararsız olabileceği gibi hem anne adayında hem de bebekte problemlere de neden olabilmektedir. Gebelikte döneminde zorunlu olmadıkça ve hekim tavsiye etmedikçe ( hekimin aspirin önerdiği kadının hamile olduğunu bilmesi gerekir ) aspirin alımından kaçınmak gerekir.

Aspirin alımı ile bazı gebelik komplikasyonları arasında bağlantı bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda özellikle gebeliğin erken dönemlerinde aspirin alımı ile düşük yapma arasında bağlantı tespit edilmiştir. Ayrıca gebelik döneminde erişkin dozlarda aspirin alımının bebeğin gelişimini etkilediği ve plasenta ayrılması riskini artırdığı düşünülmektedir. Aspirinin sürekli alımı da zarlı olabilmektedir.

Yüksek dozlarda alınan aspirin doğum sancılarını geciktirebilmekte, doğum süresini uzatmakta, yeni doğan bebeklerde kalp ve akciğer problemleri riskini artırmaktadır. Ayrıca hem anne hem de bebekte kanın pıhtılaşmasıyla ilgili sorulara neden olarak kanama komplikasyonları riski gelişebilmektedir.

Doğumun yaklaştığı dönemde aspirin kullanımı prematüre veya düşük ağırlıklı doğmuş bebeklerde kafa içi kanama riskini artırmaktadır. Aspirin kullanımı ile ilgili risk gebeliğin son 3 ayında özellikle artmaktadır.

Eğer spesifik bir durumu için halen aspirin alımına devam ediliyorsa olası riskler hakkında hekimle görüşmek gerekir. Bu durumda hekim daha düşük dozlarda aspirin tavsiye edebilir. Birçok uzman da düşük dozlarda aspirinin gebelik döneminde güvenli olduğunu belirtmektedir.

Hekim tavsiye etmedikçe gebelik döneminde aspirin kullanmamak gerekir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Gebelikte Ağrı Kesici Nasıl Kullanılmalı?

Yayınlanma Tarihi : 02.07.2012

31655

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim