Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ARTAN DEMİR İHTİYACI

gebelikte artan demir ihtiyacıGEBELİKTE ARTAN DEMİR İHTİYACI

Gebelikte demir ihtiyacı neden artar?

Demir vücuda oksijen taşıyan kanda bulunan hemoglobin yapımında önemli bir mineraldir. Demir ayrıca kaslara da oksijen taşır, kasların fonksiyonlarını uygun bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olur. Demir stres ve hastalıklara karşı direnci de artırır.

Gebelik döneminde vücut demiri daha etkili bir şekilde emer. Anne karnındaki bebeğin oksijeni yeterli düzeyde alabilmesi için gebelikte daha fazla demir tüketmeye ihtiyaç vardır. Gebelikte daha fazla demir tüketimi yorgunluk, bitkinlik, sinirlilik ve depresyon gibi gebelikte sık görülen durumları da önlemeye yardım eder.

Gebelikte daha fazla demir için beslenme rehberi

Hamile kadınlar için günlük demir ihtiyacı 27 mg, emziren kadınlar işçin ise 15 mg’ dır.

Her gün en az 3 porsiyon demir içeren besin tüketmek gerekir. Bunun için demirden zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler iyi bir seçim olabilir. Karaciğer gibi demir kaynakları etler demirin vücut tarafından daha iyi emilebildiği besinlerdir.

Zenginleştirilmiş tahıl ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, balık ve koyu yeşil yapraklı sebzeler demir açısından zengin besinlerdir.

Demir içeren besinler

Et ve deniz ürünleri: Yağsız et, tavuk, istiridye, yumurta sarısı, kuzu eti, karaciğer, sardalye, karides, hindi ve dana eti

Sebzeler: Bezelye, brokoli, Brüksel lahanası, şalgam, lima fasulyesi, tatlı patates ve ıspanak

Baklagiller: Kuru fasulye, bezelye, suya fasulyesi, mercimek

Meyveler: Bütün dutgiller, kayısı, kurutulmuş meyveler, üzüm, üzüm suyu, portakal, erik, kuru erik suyu, karpuz

Tahıllar ve ekmekler: zenginleştirilmiş pirinç ve makarna, tam tahıllar ve demirden zenginleştirilmiş ekmek ve tahıllar

Diğer besinler: Fıstık, balkabağı, kabak çekirdeği

Gebelikte demir minerali hakkında diğer bilinmesi gerekenler

Gebelikte demir mineralinin yanında yeterli düzeyde C vitamini de tüketmek gerekir. Çünkü C vitamini demir mineralinin vücut tarafından emilimini artırır.

Kafein demir eksikliğine yol açar. Gebelikte kafein tüketimini azaltmak gerekir. Çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri birkaç saat önce veya sonra almak gerekir.

Yemeklerin pişirilmesi sırasında biraz demir kaybı olur. Demir kaybını en azda tutmak için yemeklerde kullanılan suyu minimal düzeyde tutmak ve çok uzun süre pişirmemek gerekir.

Gebelikte demir eksikliğine karşı demir destekleri de alınabilir. Fakat demir destekleri kabızlığa neden olabilir. Kabızlık sorununa karşı da diyetteki lif oranının yavaş yavaş artırmak gerekir. Bunun içinde tam tahıllı ekmekler, hububatlar, meyve ve sebze tüketiminin faydaları ön plana çıkar. Gün içinde en az 8 bardak su içmek ve orta düzeyde egzersiz yapma da oldukça fayda sağlayacaktır. Hekimin tavsiye etmediği egzersizlerden kaçınmalıdır. Tüm bunlar gebelikteki kabızlığı önlemede yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 28.10.2012

14188

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim