Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ANNENİN PSİKOLOJİSİ

gebelikte annenin psikolojisi

GEBELİKTE ANNENİN PSİKOLOJİSİ

Gebelik döneminde annenin yaşamış olduğu psikolojik durumların ve ruhsal durumunun anne karnındaki bebeği etkileyebildiği bilinmektedir. Annenin yaşadığı sevinci, hüznü, kaygıyı, stresi, psikolojik durumları bebekler de anne karnında hissedebilmektedir.

Annenin gebelik döneminde psikolojik ve ruhsal durumundan dolayı ilaç kullanması da bebeği olumsuz yönde etkileyebilecek bir durumdur. Dolayısıyla gebelik döneminde ilaç kullanımına dikkat etmek gerekir. Kullanılan ilaçların bebeğe bir hasar vermemesi önemlidir.

Psikiyatri ilaçlarının kullanımından dolayı bebeklerde de değişik semptomlar görülebilmektedir. Bebeğin devamlı bir kaygı ve korku yaşaması, kendini huzursuz hissetmesi, beslenmede problemler yaşaması, ağlama nöbetleri geçirmesi bunlara örnek olarak verilebilir.

Dolayısıyla anne eğer gebelik öncesinde bu tür ilaçları kullanıyorsa bunları hekimiyle konuşup gerekirse bırakmalı ve ilaç dışı tekniklerle tedavisine devam etmelidir.

Annenin gebelik döneminde yaşayacağı aşırı stres de bebeği olumsuz etkileyecek bir etmendir. Stresli bir annenin bebekleri de doğduktan itibaren stresli bir birey olarak yetişebilir. Bu tür bebeklerin ilerde depresyona girme riskleri daha fazla olur. Kendilerini yaşamlarının ileriki dönemlerinde daha mutsuz hissedebilirler. Bu gibi bebeklerin ilerde okul başarıları da düşük olabilir.

Gebe bir bayanın gebelik dönemi boyunca günlük hayatını, yaşam şeklini, hayat akışını bir düzene bir standarda oturtması önemlidir. Diğer yandan hayatlarında stres yaratan etmenleri bertaraf etmeleri gerekir. Bu stres kaynaklarını iyi yönetmelidirler. Bu şekilde gebelikte yaşanan stresi azaltabilirler. Ayrıca en önemlisi, gebelik döneminde ilaç kullanımına çok dikkat etmeliler ve ilaçları doktor kontrolünde kullanmalıdırlar.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8700

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim