Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ANKSİYETE BOZUKLUĞU

gebelikte anksiyete bozukluğuGEBELİKTE ANKSİYETE BOZUKLUĞU

Hamile kadınlar hormonal değişmelerin etkisiyle anksiyeteye daha yatkın olabilirler. Tabi anksiyete ( endişe ) için ilaç kullanmak fetusu olumsuz etkileyebilir. Fakat anksiyeteyi hafifletecek doğal çözümler bulunmaktadır.

1. Her gün egzersiz yapın. Günlük olarak 30 – 60 dakikalık orta düzeyde bir egzersiz endişe duygularınızın azalmasına yardımcı olur.  Egzersize yavaş başlayıp sonraki süreçlerde biraz düzeyi ve süreyi artırabilirsiniz. Egzersiz için hem basit hem de oldukça faydalı olduğu için yürümek oldukça iyi bir seçenektir. Tabi egzersiz programına balamadan önce hekimle birlikte egzersiz programı yapmak daha doğrudur.

2. Televizyonlardaki, gazetelerdeki kötü haberlerden uzak durmaya bakın. Kötü haberler sizi stresli ve endişeli yapabilir.

3. Biraz evin dışına çıkın. Sürekli evde kalmayın. Arkadaşlarınızla, yakınlarınızla buluşun. Kendinizi izole etmeniz endişe düzeyinizi artırabilir ve depresyona tol açabilir.

4. Daha rahat etmek isterseniz masaj yaptırın. Masaj gergin kaslarınızı gevşeterek rahatlamanıza yardımcı olur. Fakat ayaklara yapılacak masajda oldukça hafif davranmak gerekir. Çünkü ayaklara güçlü bir masaj erken doğum sancılarını tetikleyebilir.

5. Sarıpapatya çayı veya yeşil çay için. Her ikisi de anksiyete düzeyinizi azaltmaya yardımcı olur.

6. Aromaterapiyi deneyin. Lavanta, gül, yasemin kokulu mumlar alın. Rahatlamaya iyi gelir. Özellikle lavanta oldukça sakinleştirici olabilir.

7. Meditasyon yapmayı deneyin. Meditasyon endişelerinizi hafifletmeye yardımcı olur. Örneğin her sabah veya öğlen vakitleri 5 – 10 dakikalık meditasyon iyi gelecektir. Bunun için sessiz bir yerde oturun. 5 – 10 dk. süreyle burnunuzdan nefes alıp verip. Nefes alıp vermenize odaklanın. Nefes alıp verirken bütün düşüncelerinizi dışarı atmaya çalışın. Eğer nefes alıp verirken bir şeyler düşürürrseniz, tekrar başa dönüp, nefes alıp vermeye başlayın. Düşüncelerinizden sıyrılmanız önemlidir.

8. Anksiyete sorununuzu hekiminizle mutlaka paylaşın. Anksiyete sorununun şiddeti konusunda, psikolojik durumunuz hakkında dürüst davranın. Çünkü buna göre hekiminiz sizin için çözüm yolları sunacaktır.

9. Anksiyetenizi hafifletmek için hekiminize danışmadan ve onayı olmadan bitkisel tedavilerden uzak durun.

Yayınlanma Tarihi : 07.06.2013

7808

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim