Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ALINAN EPİLEPSİ İLAÇLARI BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

gebelikte alınan epilepsi ilaçlarıGEBELİKTE ALINAN EPİLEPSİ İLAÇLARI BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Gebelikte alınan epilepsi ilaçları bebeğin ince motor becerilerini olumsu etkileyebiliyor. Bu konuda bir araştırma yağıldı ve araştırmada gebelik döneminde epilepsi ilaçların kullanan anne adaylarının bebekleri doğduktan sonra birkaç yaşına geldiklerinde ince motor becerilerinin olumsuz etkilendiği görüldü.

Norveçli bilim insanlarının yaptıkları araştırmada Norçevli annelerden çocuklarıyla ilgili dil, davranış, motor ve sosyal becerileri konusunda bilgiler toplandı. Bu bilgiler bebekler 6. 18 ve 36 aylık olduklarında 3 defa toplandı. Ayrıca ilk 1 yıl boyunca emziren annelerden de emzirme konusunda da bilgiler alındı. Araştırmaya katılan çocukların 233 tanesi anne karnındayken epilepsi ilaçlarına maruz kalmışlardı.

Gebelikte epilepsi ilaçları alan annelerin çocuklarının %11,5 inde 6 ay olduklarında ince motor becerilerinde eksiklikler görüldü. Bu oran epilepsi ilaçları almayan annelerin bebeklerine göre daha azdı.

Gebelik döneminde birden fazla epilepsi ilaçları alan annelerin çocuklarında hem ince motor becerilerinde hem de sosyal becerilerinde daha fazla sorun görüldü.

Emziren annelerde ilacın anne sütünü etkilemesi konusunda bebeklerde bir sorun yaratmadığı görüldü. Bundan dolayı araştırmayı yapan uzmanlar epilepsi ilacı kullana emziren annelere emzirmeyi bırakmamalarını ve emzirmeye devam etmelerini öneriyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 21.10.2013

3690

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim