Haberler

Makaleler

GEBELİKTE ALERJİ

gebelikte alerji

GEBELİKTE ALERJİ


Anne adaylarının gebelik sürecinde yaşayabilecekleri sıkıntılardan biri de alerjilerdir. Kimi anne adayları normalde alerjik durumlara daha yatkındırlar ve gebelikte bu daha da kendini belli edebilir. Bazı kadınlar bu alerjik durumları daha ağır hissedebilecekleri gibi bazıları da daha hafif yaşayabilirler. Tabi alınacak bazı önlemlerle anne adayları alerjik durumların etkisini azaltabilirler.

 

Gebelikteki alerjik durumlara karşı ne yapmalıdır?


Alerjik durumların etkisiyle anne adayında burun akıntıları olabilir. Bunlar onda sıvı kaybına yol açacaktır. Dolayısıyla böyle bir alerjik durumda bol sıvı tüketmek, taze sıkılmış meyve sularından içmek iyi gelecektir. Üstelik vitamin değeri yüksek olan bu meyve suları annenin direncini de artıracaktır.

 

Tabi alerjik durumlar için yapılacak en iyi şey alerjiye yol açan şeylerden uzak durmak ve onları bulunulan ortamdan uzaklaştırmaktır. Birçok durumda anne adaylarının etraftaki tozlara karşı alerjisi olabilir. Bu durumda elbette ki evin düzenli olarak temizlenmesi ve havalandırılması gerekecektir. Evdeki temizlik, tozların alınması için eğer mümkünse bir yakınınızdan veya tanıdığınızdan yardım isteyebilirsiniz. Tabi ev temizliği için kullanılan malzemelerin kalitesi ve türü de önemlidir. Mesela temizlikte tozları içine emen ve izole eden bezler kullanmak, kullanılan elektrikli temizleyicilerin tozu iyi emmesi ve etrafa koku v.b. şeyler saçmaması önemlidir.

 

Gebelikte alerjiye yol açabilecek nedenler nelerdir?


Anne adayının mümkün olduğunca tozlu ortamlardan da uzak durması gerekir. Mesela evdeki kitapların olduğu kütüphane bölümü bu açıdan oldukça zararlı bir bölümdür. Çünkü kitaplar çok fazla toz barındıran şeylerdir. Parklarda gerek bulundurdukları tozlu ortamlar ve etraftaki ağaçların etkisiyle anne adayında alerjik durumlar yaratabilecek mekanlardır.

 

Sigara içmek de birçok açıdan olduğu gibi alerjik durumlara yol açabileceği için yine uzak durulması gereken şeylerdendir. Eğer anne adayı gebelik öncesinde sigara içiyorsa gebelik döneminde sigarayı kesinlikle bırakması, sigara içilen yerlerden uzak durması ve evde sigara içilmesine izin vermemesi gerekir.

 

Bazı anne adaylarının ise özellikle ilkbahar ve yaz aylarında alerjik durumları görülebilir. Çünkü bu kişilerin çiçeklerdeki polenlere ve bir takım tozlara karşı alerjileri vardır. Bu durumda anne adayının bu tür şeylere karşı alerjisi varsa özellikle bu mevsimlerde fazla dışarı çıkmaması evde mümkünde çiçek gibi şeyler bulundurmaması faydalı olacaktır. Ayrıca alerjik durumlara karşı anne adayının temizliğine oldukça dikkat etmesi, ellerini ve yüzünü sık sık yıkaması, kirli ellerle yüzüne dokunmaması gerekir.

 

Gebe kadınların bazı gıda maddelerine karşı duyarlılığı da olabilir. Bu duyarlılık onda alerjik durumlara yol açabilir. Buna besin alerjisi denir. Böyle bir durum varsa anne adayı olan kişinin bu besinlerden uzak durması, bu besinlerde olan vitaminleri başka besinlerden karşılaması gerekir.

 

Bu arada hayvanlara karşı, hayvan tüylerine karşı alerjisi olan kadınlar da vardır. Bundan dolayı hayvanlardan mümkün olduğunca uzak durmak, evde hayvan beslememek, evcil hayvanı olan yakınlarınız varsa size geldikleri zaman hayvanı yanlarında getirmemeleri alınabilecek olan önlemlerdendir.

 

Gebelikte alerji için ilaç kullanımı


Alerjik durumlar için en çok merak edilen şeylerden biri de alerji için ilaç kullanımı konusudur. Bu konuda kesinlikle doktor tavsiyesiyle ve onun kontrolünde ele alınması gereken bir konudur. Kesinlikle başkalarının tavsiyesiyle bu konuda ilaç kullanmamak gerekir. Çünkü özellikle hamilelik boyunca alınacak yanlış ilaçlar hem anne adayı hem de bebeğin sağlığı açısından ciddi sonuçlar doğurabilir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Gebelikte Astım

Yayınlanma Tarihi : 08.08.2011

9708

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim