Haberler

Makaleler

GEBELİKTE AĞIRLIK KALDIRMA EGZERSİZİ GÜVENLİ MİDİR?

gebelikte ağırlık kaldırma egzersiziGEBELİKTE AĞIRLIK KALDIRMA EGZERSİZİ GÜVENLİ Mİ?

Gebelikte ağırlık kaldırma egzersizi ( ağırlık hafif olduğu sürece ) gebelik öncesinde de ağırlık kaldırma çalışmaları yapanlar için aşırı kilo alımını önlemede ve kasları daha sıkılaştırmada faydalı olabilir. Ayrıca doğum sürecine de olumlu etki yapar.

Fakat gebelikte ağırlık kaldırma egzersizi konusunda aşağıdaki uyarıları dikkate almak gerekir:

1. Ağırlık kaldırma egzersizinin kendisi için uygun olup olmadığını hekimle görüşerek netleştirmelidir. Çünkü her gebe kadının kendi kişisel durumuna uygun egzersiz türleri değişebilir.

2. Hafif ağırlıklar kullanılmalıdır. Yüksek ağrılıklarda ağır kaldırma egzersizleri önerilmemektedir. Bunlar hem bebeğe hem de eklemlere fazla basınç uygulamaya yol açar. Bu dönemde eklem bağlarının oldukça gevşek olduğunu unutmamak gerekir.

3. Valsavla manevrası yapılmamalıdır. Bu manevra kan basıncında hızlı yükselmeye ve karın içi basıncın artmasına ve fetusa kan akışının azalmasına neden olabilir.

4. Sırt üstü yatma pozisyonundayken ağırlık kaldırılmamalıdır. Gebeliğin ilk 3 ayından sonra sırt üstü yatmak vena kava olarak isimlendirilen bir ana damara baskı yapabilir. Bu baskı beyne ve uterusa kan akışını azaltır. Ayrıca başın üzerinde ağırlık kaldırmaktan da kaçınmalıdır.

5. Vücut sesine kulak vermek önemlidir. Ağırlık kaldırma sırasında kaslarda gerginlik, aşırı bitkinlik hissedilirse ağırlık kaldırma egzersizine ara vermeli, egzersizin şiddetini ve sıklığını azaltmalıdır.

Ayrıca gebelik döneminin kişinin kendi sınırlarını zorlayacağı veya test edeceği bir dönem olmadığını akıldan çıkarmamak gerekir. Eğer ağrılık kaldırma egzersizi daha başka sorunlara da yol açıyorsa hekime danışarak bu egzersizi bırakmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 19.12.2012

6008

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim