Haberler

Makaleler

GEBELİKTE 2 KİŞİLİK YEMEK NE DEMEKTİR?

gebelikte 2 kişilik yemekGEBELİKTE 2 KİŞİLİK YEMEK NE DEMEKTİR?

Gebelikte 2 kişilik yemek anne adayının normalde yediği yemeğin 2 katını yemesi değildir. Gebelik döneminde vücudun sağlıklı ve verimli bir durumda olması gerekir. Bu, sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için de gereklidir. Gebelik döneminde anne adayının istenilen kiloya bu şekilde bir beslenmeyle ulaşması gerekir. 2 kişilik yemek bu anlama gelmektedir. İstenilen kiloya gelmek gebelik komplikasyonları riskini azaltmak için de zorunlu bir durumdur.

Bu anlamda gebelik döneminde fazladan kaloriye de ihtiyaç duyulacaktır. Gebelik döneminde kalori ihtiyacı günlük olarak 300 kalori daha fazla olmaktadır. Bazı durumlarda bu kalori ihtiyacı gebeliğin son 3 aylık döneminde 450 kalori olabilir.

Anne adayı eğer çok kilolu veya zayıfsa daha az kiloya veya daha çok kiloya ihtiyacı olacaktır. Son 3 aylık dönemde yeterli kalori almak için örnek olarak ton balıklı sandviç, bir avuç ayçiçeği çekirdeği veya 1 bardak düşük yağlı süt alınabilir.

Çok fazla kalori almadan nasıl sağlıklı beslenilir?

1. Alınacak yemekleri ve aperatif besinleri iyi planlamak gerekir.

2. Günlük protein, kalori, karbonhidrat, sağlıklı yağlar ve anahtar vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılamak için her renkten ve çeşitten besinleri yemek gerekir.

3. Alınan besinlerdeki kalori düzeylerine dikkat etmek gerekir. Alınan her besinin ekstra kalori verdiğini unutmamak gerekir. Çünkü alınan fazla kaloriler fazla kilo olarak geri dönecektir. Bu anlamda ekstra şeker katkılı besinler ve içecekler, kızartılmış besinler ve yağlı besinler hususunda dikkatli olunmalıdır. Bunlardan mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Bunlar yerine yoğurt, kuruyemiş, çok pişmiş yumurta ve taze sebze ve meyve gibi besinler alınarak günlük kalori ihtiyacı karşılanmalıdır. Bunlar hem anne adayı hem de bebek için sağlıklı yollardan alınan kalorilerdir.

4. Mümkün olduğunca doğal besinlerden ve doğal yollardan hazırlanan besinleri tüketmek gerekir. Tam tahıllı ekmek, bulgur, taze meyve ve sebzeler, doğal meyve suları tüketilmelidir.

5. Çöp besin olarak tarif edilen sağlığa hiçbir yararı olmayan besinlerden kaçınmalıdır. Yemekler sağlıklı koşullarda hazırlanmalıdır. Doymuş yağ oranı yüksek yağlar yerine bitkisel sıvı yağları tercih etmelidir.

Gebelik döneminde anne adayının beslenmesi bebeği nasıl etkiler?

Artık bilimsel veriler diyor ki gebelikte annenin beslenmesi doğrudan bebeği de etkilemektedir. Annenin gebelik döneminde sağlıklı ve yeterli beslenmesi gerekir. Bu bebeğin hem beyin ve diğer organlarının gelişimi hem de zihinsel gelişimi için gereklidir. Aksi halde bebekte doğum kusurları, bebek ölümleri, düşük gibi vakaların riski artar..

Bu yüzden hamile bayanlar gebelik döneminde beslenirken bir bebek taşıdıklarını ve bebeği düşünerek de beslenmeleri gerektiğini asla unutmamalıdırlar. Çünkü annenin beslenmesi doğrudan bebeği olumlu veya olumsuz yönde etkiler.

Yayınlanma Tarihi : 06.07.2012

3937

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim