Haberler

Makaleler

GEBELİKLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

gebelikle ilgili merak edilenlerGebelik dönemi bir kadın için önemli bir dönem ve içinde birçok merak edilen noktaları da barındıran bir süreçtir. Oldukça dikkat edilmesi gereken bir dönem olduğu için bu dönemle ilgili olarak da birçok insanın normal olarak sorduğu ve cevap aradıkları birçok sorular bulunmaktadır. Gebelik dönemiyle ilgili sık sorulan soruları aşağıda bulabilirsiniz.

1. Yaş ilerledikçe gebe kalmanın zararlı bir tarafı var mıdır?

Yapılan araştırmalar ve eldeki verilere göre ileriki yaş dönemlerinde özellikle 35 yaşından sonra olan gebeliklerde doğacak bebeklerin down sendromlu doğabileceklerine dair bilgiler mevcuttur. Yani doğacak bebeğin down sendromlu olma ihtimali annenin yaşı ilerledikçe artar. Ayrıca kadının yaşı ilerledikçe yumurtlama işlevi zayıflar. Bundan dolayı gebe kalma şansı da azalmış olur. Diğer taraftan yaş ilerledikçe doğal olarak insanlarda bir takım rahatsızlıkların görülme oranı da artmaktadır. Tansiyon, kalp rahatsızlığı, diabet bu rahatsızlıklar arasında sayılabilir. Dolayısıyla bu durumdaki bir annenin gebelik süreci de sorunlu geçebilecektir. Bu tür annelerin bebekleri de sorunlu doğabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı barındırdığı riskleri düşündüğümüzde annelerin mümkün olduğunca erken yaşlarda çocuk sahibi olmaları önerilir. ( Gebelik Şansını Artıran Öneriler )

2. Hamilelik döneminde saç boyatmanın zararlı bir tarafı var mıdır?

Aslında bu soru da sık sık sorulan sorulardan birisidir. Eldeki verilere göre aslında hamilelik boyunca saç boyama yapılması sakınca doğurabilir. Çünkü saç boyalarında zararlı kimyasal maddeler bulunur. Bu kimyasal maddeler deriye nüfuz ederek annedeki kan miktarının azalmasına yol açabilir. Fakat yine de kesin bir şey söylenemez. Saç boyatma her ihtimale karşı bir önlem olsun diye önerilmez. Fakat yine de boyatmanız gerekiyorsa hamileliğin ilk üç ayında saçınızı boyatmamanız ve boyanın da saç diplerine değmemesi önerilir. Ayrıca bitkisel içerikli boyaların kullanılması önerilmektedir. 

3. Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?

Bebeklerin cinsiyeti aslında yumurta döllendiği zaman oluşmuştur. Fakat gözle görülmesi en erken hamileliğin 14. haftasından sonra olur. Tabi bunda yapılan kontrolün niteliği ve hekimin tecrübesinin de rolü vardır. Yani bu haftalarda yapılan cinsiyet tahminlerinde yanılma payı da olabilir. Fakat 24. haftadan itibaren artık bebeğin cinsiyeti çok büyük ihtimalle belli olur. ( Hamilelik Süreci )

4. Çok sıcak havalar gebeliği olumsuz etkiler mi?

Sıcak havalar gebeliği eğer gerekli önlemleri almazsanız olumsuz etkiler. Çünkü sıcak havalarda vücut sıvı kaybına uğrar ve bu sıvı kaybını önlemek gerekir. Bunun için de gün içinde bol miktarda özellikle su içmek gerekecektir. Gün içinde ortalama 10 bardak su içmek idealdir. Bu yapılmadığı takdirde yani bol miktarda su içmeyerek vücudun susuz kalması durumunda idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık ve basur görülme ihtimali artar. Hatta daha ileriki aşamalarda erken doğum, düşük tehlikesi, gibi durumlar da görülebilir.

5. Hamile bir bayanın yüzmesi sakınca doğurur mu?

Gerekli önlemler alınırsa doğurmaz. Aksine hamile bir bayan için yüzme iyi bir spordur. Fakat dikkat edilmesi gerekenler şunlardır. Bir kere yüzülecek denizin veya havuzun suyu temiz olmalıdır. Bu herhangi bir enfeksiyon riskine karşı önemlidir. Yani kirli sularda yüzmek annede enfeksiyonel durumların oluşmasına yol açabilir. Diğer taraftan uzun soluklu yüzmemek, dinlenerek yüzmek, yüzme şeklinizi değiştirmek de alınacak önlemler arasındadır.

6. Hamilelik sürecinde cinsel ilişkide bulunmak sakıncalı mıdır?

Normal gebeliklerde yani anne adayının herhangi bir rahatsızlığının olmaması durumunda, gebeliğin normal seyretmesi durumunda cinsel ilişkide bulunulabilir, taki gebeliğin son ayına kadar. Tabi eşlerde herhangi bir bulaşıcı hastalığın olmaması gerekmektedir. Fakat yine de gebeliğinizin cinsel ilişki için riskli olup olmadığını öğrenmek için hekime danışmak daha iyi olacaktır. ( Gebelikte Cinsel Yaşam )

7. Gebelikte ilaç kullanmak anneyi ve bebeği olumsuz etkiler mi?

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki gebelik süresince ilaç kullanımı kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolü altında olması gereken bir şeydir. Gebe bir kadın doktor tavsiyesi olmadan aspirin bile içmemelidir. İlaç kullanımının olup olmayacağına, kullanılacak ise nasıl kullanılacağını hekim karar verecektir. Dolayısıyla hekim tavsiyesi olmadan ilaç kullanmak hem anne için hem de karnındaki bebek için tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

8. Gebelik boyunca fazla kilo almak istemiyorum. Acaba kaç kilo almam gerekir?

Bir anne adayının gebelik boyunca alması gereken bir kilo miktarı vardır. Tabi bu miktar kişiden kişiye değişir. Kişinin gebelik başlangıcındaki kilosu temel başlangıç noktasıdır. Annenin kendine uygun bir kilo alması o gebeliğin daha sağlıklı bir süreç içinde gitmesine yardımcı olur. Yani normalden çok fazla kilo almak veya normalden çok fazla zayıflık da hem annenin sağlığı hem de karnındaki bebeğin sağlığı için sakıncalıdır. Bir annenin gebelik boyunca ne kadar kilo alması ile ilgili bilgiye hamilelikte kilo alımı isimli makaleyi okuyarak ulaşabilirsiniz. ( Şişmanlık Gebeliği Nasıl Etkiler )

Yayınlanma Tarihi : 14.07.2011

11544

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim