Haberler

Makaleler

GEBELİK SONRASI VÜCUTTA BEKLENMEYEN DEĞİŞİKLİKLER

gebelik sonrası vücutta beklenmeyen değişmelerGEBELİK SONRASI VÜCUTTA BEKLENMEYEN DEĞİŞİKLİKLER

Gebelik sonrasında vücutta bazı değişiklikler ( her ne kadar çoğu yeni anneler bunu beklemese de ) olabilir. Gebelik sonrası kilo artışı, daha büyük göğüsler, ayakta çok fazla kalınıyorsa ayak bileklerinde şişkinlik gibi sürpriz değişmeler olabilir.

Aşağıda yeni anneler için sürpriz olabilecek doğum sonrası vücuttaki değişmelerden bazıları belirtilmiştir.

Cinsel arzuda azalma: Birçok yeni annede cinsel arzularında bir azalma olabilir. Kimi zaman bu azalan hislerin normale dönmesi 1 yıllık bir zamanı bile alabilir. Bunun en temel nedenlerinden birisi annenin tüm odağını bebeğine ve ailesine vererek kendisine olan ilgisinin azalmasıdır. Anne kendisine daha az zaman ayırır. Bu cinsel yaşamı da etkiler

Bebek doğduktan sonra ilk birkaç ay anne genelde romantik anlardan uzaktır ve bebek bakımından dolayı oldukça yorgun zamanlar geçirir. Bu etkenler annenin cinsel arzularını azaltabilir ve cinselliğe olan ilgisini olumsuz etkileyebilir.

Doğum sonrası azalan östrojen hormonu seviyesi cinselliği öncelik sırasında arka sıralara itebilir.

Karın bölgesindeki şişkinlik: Kadınlar genelde doğum sonrasında göbek bölgesinin eriyeceğini ve hemen eski haline döneceğini zanneder. Fakat gerçekte bu kadar hızlı değildir.

Doğumdan sonra uterusun normal büyüklüğüne kavuşması 6 – 8 haftayı bulabilir. Doğum sonrası karın bölgesindeki şişkinliği azaltmak için düzenli egzersiz yapmalı, sağlıklı ve dengeli bir beslenme uygulamalıdır. Bunlar vücudun eski haline dönmesi için kritiktir.

Ayaklarda şişkinlik: Doğum sonrası vücutta olabilecek en sürpriz değişmelerden birisi ayaklardadır. Gebelik döneminde ayaklar şişer. Fakat doğum yaptıktan sonra da daha büyük bir ayakkabıya ihtiyaç duyulabilir. Çünkü ayaklarda şişkinlik olabilir.

Bu yüzden gebelik döneminde tavsiye edilen kadar kilo almaya özen göstermelidir. Çok fazla kilo almak gebelik sonrasında ayaklarda şişkinlik ihtimalini artırır. Çünkü ayaklara daha fazla basınç yüklenir.

Göğüslerde büyüme: Kadınların çoğu göğüslerinin doğum öncesi ve sonrasında daha büyük olacağını beklerler. Özellikle emzirmeye devam etmek göğüslerde büyümeye neden olur.

Göğüslerde sarkma: Doğum sonrasında göğüslerde sarkma olabilir. Fakat bunun temel nedeni kimi annelerin zannettiğinin aksine emzirme değildir. Göğüslerdeki sarkmanın temel nedenleri yüksek vücut kitle indeksi oranı, sık gebelik yaşamak ve gebelik öncesi büyük sütyenlerdir. Ayrıca sigara içmek ve yaş faktörü de göğüslerde sarkmalarda rol oynar.

Saç dökülmesi: Gebelik döneminde artan östrojen hormonunun etkisiyle saçlarda dökülmeler fazlalaşır. Fakat doğum sonrasında da saçlarda normalden daha fazla dökülmeler olabilir. Bu dökülmeler doğumu takip eden 3. – 4 . aylar arasında zirveye ulaşırken, takribi 6. – 12. aylar arasında normal düzenine girer.

Yayınlanma Tarihi : 14.08.2012

10985

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim