Haberler

Makaleler

GEBELİK ŞANSINI ARTIRAN ÖNERİLER

gebelik şansını artıran önerilerGEBELİK ŞANSINI ARTIRAN ÖNERİLER

Çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonra gebelik şansını artıracak bazı önlemleri de almakta fayda vardır. Aşağıda gebelik şansını artıran hususları bulabilirsiniz.

1. Gebelik şansını artırmak için sağlıklı bir yaşam önemlidir. Sağlıklı bir yaşam için ve sağlıklı bir gebelik ve bebeğe yönelik olarak sigara içilmemesi şiddetle tavsiye olunan bir husustur. Gerek gebelik öncesinde gerekse de gebelik döneminde sigara kullanımı bebeğin sağlığına ciddi zararlar verebilir.

2. Kafein alımı mümkün odluğunca azaltılmalıdır. Bu amaçla çay, kahve, neskafe ve soda gibi içeceklerin tüketimini azaltmak gerekir. Bunun yanında aşırı derecede çikolata tüketimi de gebelik şansını azaltan bir etkendir.

3. Normal kiloda olmak da önemli bir husustur. Gebelik öncesinde şişmanlık ve zayıflık vücut fonksiyonlarını bozarak gebeliğe engel olabilir. Gebelik öncesinde vücut kitle indeksinin normal düzeyde olmasına dikkat etmek gerekir.

4. Gebelik şansını artırmak için gebelik öncesinde beslenme şeklini de buna göre düzenlemek gerekir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek, yağlardan uzak durmak, doğal gıdalardan beslenmek, işlenmiş besinleri tercih etmemek gebelik şansını artıran temek beslenme kurallarıdır. Ayrıca kan şekeri ve kan basıncı seviyeleri de normal düzeylerde olmalıdır. Aksi halde gebe kalmayı zorlaştıracaktır.

5. Folik asit alımına daha şimdiden başlanmalıdır. Eldeki bilimsel bilgilere göre folik asit alımına gebelik öncesinde başlanması gebe kalmayı kolaylaştıran bir etkendir. Dolayısıyla hekim tavsiyesiyle folik asit takviyesi alınabilir ve folik asit içeren besinler tüketilebilir.

6. Stresten uzak durmak da gebelik şansını artırmaya yardımcı olacaktır. Özellikle bir işte çalışan kadınlar bilhassa daha fazla stres durumu yaşıyor olabilirler. Bu durumda stresi daha az olan bir iş veya görev yapmak, iş yükünü azaltmak gibi önlemler alınabilir. Diğer yandan stres azaltıcı aktivitelerle uğraşmak da iyi bir çözüm olabilir.

Tabi erkekler de eşinin doğurganlığını olumlu yönde etkilemek için bazı önlemler alabilirler.

Bunun için aşağıdaki uygulamalar faydalı olacaktır.

1. Süt içmek, yoğurt yemek ve çinko açısından zengin besinler tüketmek eşin gebe kalma şansını artırabilecek beslenme önerileridir.

2. Sigara içilmemeli ve alkol içeren içecekler tüketilmemelidir.

3.  Dar pantolonlar giyilmemelidir. Ayrıca saunadan ve küvette sıcak banyodan kaçınılmalıdır. Bunlar erkekte sperm üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Gebelik Şansını Artıran Besinler

Yayınlanma Tarihi : 19.03.2012

17560

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim