Haberler

Makaleler

GEBELİK ÖNCESİ KİLO VERMEK İÇİN

gebelik öncesi kilo vermek içinGEBELİK ÖNCESİ KİLO VERMEK İÇİN

Gebelik öncesi sağlıklı bir kilo bakımı hem anne hem de anne karnındaki bebek için oldukça önemlidir. Eğer şişman, obez veya normalin üzerinde bir kilo söz konusu ise gebelik öncesinde kilo vermek gebe kalma şansını artırabilir ve gebelik döneminde komplikasyonları önleyebilir. Gebelik öncesinde egzersiz, vitamin destekleri ve sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir kiloda olmak mümkündür.

Vitaminler

Folik asit, B12 ve kalsiyum önemli vitamin ve minerallerdir. Gebelik öncesi bu vitamin ve minerallerden almak önemli fayda sağlar. Örneğin folik asit ve B12 spina bifida gibi nöral tüp defektlerini önlemeye yardımcı olabilmektedir. Bu vitamin ve mineral desteklerini almak konusunda önce hekime danışmak ve onun tesviyelerine göre kullanmak gerekir.

Egzersiz

Gebelik öncesi kilo vermek için egzersiz yapmak gereklidir. Kilo vermek konusunda sadece diyet tek başına etkili olmaz. Bunun egzersizle desteklenmesi gerekir. Her gün 30 dk. kardiyovasküler egzersiz yapmak oldukça fayda sağlar. Yürümek, bisiklet sürmek, yüzmek ve dans etmek faydalı egzersizlerdir. Egzersiz kilo vermeye yardımcı olurken ayrıca kasları da güçlendirir.

Egzersizlere gebelik döneminde de devam edilmelidir. Gebelik dönemindeki egzersizlerde hekime danışmak gerekir. Hekimin tavsiyelerine göre bir plan şeklinde egzersizlere devam edilmelidir. Çünkü bazı egzersizler ve aşırı egzersiz gebelik döneminde zararlı etkiler doğurabilir.

Beslenme planı

Gebelik öncesi kilo vermek sağlıklı ve dengeli bir beslenme planını da kapsar. Gebelik öncesinde rafine edilmiş karbonhidrat tüketimi azaltılmalıdır. Bunun yerine sağlıklı karbonhidratlara ağırlık verilmelidir. Sebze, meyve, tahıllar, kepekli ürünler, hububatlar, bulgur sağlıklı karbonhidrat barındırırlar.

Her renkten sebze ve meyveyi tüketmeye özen göstermek gerekir. Kafeinli içecekler azaltılmalıdır. Alkolden uzak durulmalıdır. Her gün en az 8 bardak su içilmelidir.

Demir alımı artırılmalıdır. Bunun için günde 50 – 72 gr arası yağsız protein alınmalıdır. Çünkü protein kaynağı besinler demir yönünden zengindir. Balık yemek önemlidir. Fakat civa yönünden zengin olan balıkları ( kılıç balığı, köpek balığı, ton balığı ve kral uskumru ) gebelik öncesinde tüketmemek gerekir. Çünkü bu balıklardaki yüksek civa gebelikte bebekte doğum kusurlarına yol açabilir.

İşlenmiş etler, yumuşak peynir ve çiğ balık konusunda dikkatli olunmalıdır. Bu besinler listeria bakterisi içerebilir. Bunların gebelik öncesinde tüketimi de gebelik döneminde sorunlar doğurabilir ve düşüğe yol açabilir.

Gebelik öncesinde her gün düşük yağlı veya yağsız süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Çünkü vücudun kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum gebelik öncesinde kemikleri ve dişleri güçlendirir.

Yayınlanma Tarihi : 11.08.2012

6646

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim