Haberler

Makaleler

GEBELİK ÖNCESİ DOĞRU BESLENME

gebelik öncesi doğru beslenmeGEBELİK ÖNCESİ DOĞRU BESLENME

Eğer çocuk sahibi olmak istiyorsanız gebelik öncesinde vücudunuzu buna iyi hazırlamanız gerekir. Gebeliğe iyi başlamanın yollarından birisi de gebelik öncesinde doğru besinleri tüketerek vücudu gebeliğe hazırlamaktır.

Gebelik öncesinde folik asit alımına başlayın.

Folik asit alımı gebelik öncesindeki diyetinizin en önemli unsurlarından birisidir. Folik asit folat olarak da bilinir ve embriyonun uygun gelişimi için gereklidir. Gebelik öncesinde 1 ay öncesinde almaya başlamalı ve gebeliğin ilk 3 aylık dönemi boyunca almaya devam etmelisiniz. Folik asit alımının bebeğinizde oluşabilecek bir nöral tüp bozuklukları riskini %50 – 70 oranlarında azaltmaktadır. Günlük 400 mikrogram folik asit alın. Folik asit içeren besinlerden de yeşil yapraklı sebzeler, avokado, fıstık, zenginleştirilmiş tahıllar, ekmekler ve portakal suyu ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı edinin.

Gebelik öncesinde sağlıklı beslenme alışkanlıklarını edinmeye başlamanız gebelik döneminde size oldukça yardımcı olacaktır. Besin değeri yüksek gıdaları, vitamin ve mineralleri alın. Protein düzeyi yüksek besinleri tercih edin.

Yağlı, katkılı ve şekerli besinlerden kaçının. Doğal beslenin. Organik gıdaları tercih edin. Pestisit içermeyen besinler alın. Hormon içermeyen süt ve süt ürünlerini arayın.

Bazı besinlerden mutlaka kaçının.

Gebelik öncesinde ve gebelikte yemeniz gereken besinler olduğu gibi kaçınmanız gereken besinler de bulunmaktadır.

Çiğ veya az pişmiş balıkları, kabuklu deniz ürünlerini, yumurtayı, kırmızı eti ve kümes hayvanlarını yemeyin. Bu besinlerin iyi pişmiş olmalarına dikkat edin.

Kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru ve kiremit balığını yemeyin. Bu balıklardan hem gebeliğe hazırlanırken hem de gebelik döneminde uzak durun. Gebeliğe hazırlanırken diğer balıkları da orta düzeyde tüketmeye bakın. Aşırı derecede tüketmeyin.

Pastörize edilmemiş süt içmeyin veya pastörize edilmemiş sütten yapılan besinleri yemeyin.

Brie, rokfor gibi yumuşak peynirlerden kaçının.

Hamur işi, kurabiye, pasta gibi şeyler yaparken çiğ yumurta kullanmayın.

Sebze ve meyveleri tüketirken iyice yıkandıklarından emin olun.

Sıvı alımınıza önem verin

Su gebeliğe hazırlanırken ve gebelik döneminde sizin 1 numaralı içeceğinizin olmalıdır. İnsan vücudu önemli derecede sudan oluşur ve su hayati bir besindir. Bol su içmeniz vücudunuzdaki toksinleri dışarı atarak vücudunuzu temizler ve daha sağlıklı yapar. Meyve ve sebze suları da sıvı ihtiyacınıza katkı yapar ve aynı zamanda size vitamin ve mineral de sağlarlar.

Kafeini azaltın

Kafein çay, kahve, soda ve çikolatada bulunan bir maddedir. Yapılan araştırmalar yüksek düzeyde kafein alımının gebe kalma süresini uzattığını gösteriyor. Dolayısıyla gebelik öncesinde ve gebelikte kafein tüketiminizi azaltmanız gerekiyor.

Yapılan bazı araştırmalar ise yüksek düzeyde kafein tüketimin düşük riskini artırdığını gösteriyor. Kafein bebeğin anne karnında gelimini de olumsuz etkileyebiliyor. Günlük kafein tüketiminin 300 miligramı geçmemesi gerekiyor.

Alkolden uzak durun.

Gebelik öncesinde ve gebelik döneminde alkolden mutlaka uzak durun. Çünkü alkol doğum kusurları riskini artıran bir etken. Ayrıca alkol gebe kalmayı da zorlaştırıyor.

Gebelik öncesinde ve gebelik döneminde unutmamanız gereken husus şudur. Yaptığınız tercihler hem sizi hem de bebeğinizi doğrudan etkileyecektir. Gebe kalmayı kolaylaştırmak, sağlıklı bir gebelik dönemi ve sağlıklı bir bebek için siz de sağlıklı tercihler yapmalısınız.

Yayınlanma Tarihi : 02.05.2013

4379

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim