Haberler

Makaleler

GEBELİK MASKESİ

gebelik maskesi

GEBELİK MASKESİ

 

Gebelik maskesi nedir ve kalıcı mıdır?

 

Gebelik döneminde anne adaylarında çeşitli cilt problemleri görülür. Bu problemlerden birisi de gebelik maskesi olarak bilinen bir durumdur. Bu aslında halk arasında çil basması olarak da adlandırılır. Gebelik maskesinde özellikle yüz bölgesinde renk hücrelerinde artış olur. Gebelik maskesi genelde kalıcı değildir. Bir süre sonra ortadan kaybolurlar.

 

Gebelik maskesi neden oluşur ve ne yapmak gerekir?

 

Gebelik maskesi genelde yanak, burun ve alın bölgesinde oluşur. Gebelik maskesinin oluşumunda hormonal değişimlerin etkisi bulunur. Gebelik maskesi genelde beyaz tenlilerde koyu renk değişimleri ve esmer tenlilerde ise beyaz renk değişimleri olarak kendini gösterir. Doğum sonrasında zaman içinde bu gebelik maskesi denilen renk değişimleri ortadan kalkar

 

Bazı durumlarda gebelik maskelerinin ortadan kaybolması zor olur. Bu genelde anne adayının yanlış tercihlerinden ileri gelir. Mesela güneş altında çok fazla durmak, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmak, uzun süreler güneşlenmek bu gebelik maskesi denilen durumu kalıcı hale getirebilir. Mümkün olduğunca güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmamak gerekir.

 

Ayrıca anne adaylarının bilinçsiz bir şekilde kullandıkları güneş yağlarının da gebelik maskesinde etkisi vardır. Bundan dolayı güneş yağlarını da bilinçli bir şekilde kullanmalı ve gelişi güzel kullanmamalıdır. Güneş korumalı kremler en az 15 faktör düzeyinde olmalıdır. Güneşe çıkmadan evvel 15-20 dk. önce bu güneş kremlerini kullanmakta da fayda vardır.

 

Yapılan araştırmalarda gebelik maskesi durumunu yoğun yaşayan anne adaylarında folik asit eksikliği tespit edilmiştir. Bundan dolayı folik asit içeren besinleri tüketmekte fayda vardır. Bu amaçla anne adayları beslenme diyetlerinde yeşil yapraklı sebzelere, kepekli ekmeğe ve portakala özellikle yer vermelidir.

 

Cildin temizliğini iyi yapmak, çevredeki bakteriyel durumlar için düzenli olarak bakımını yapmak, sürekli makyajlı bir yüzle dolaşmamak, yüzü makyajdan iyi temizlemek bu tür gebelik maskesinin etkisini azaltacaktır. Çünkü böylelikle cilt hava alacak ve hücreler kendini daha iyi yenileyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 28.11.2011

4994

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim