Haberler

Makaleler

GEBELİK İÇİN İDEAL YAŞ NEDİR?

gebelik için ideal yaşGEBELİK İÇİN İDEAL YAŞ NEDİR?

 

Gebe kalmak için ideal bir zamanı belirlemede en önemli faktör yaş faktörüdür. Çok erken yaşta ve geç bir yaşta gebelik yaşamak daha riskli olarak kabul edilmektedir.

 

Genç yaşta gebeliğin riskleri

 

İstatistiklere göre çok geç yaşta gebelik yaşayan kadınlarda erken doğum, düşük ağırlıklı doğum ve ölüm vakaları daha fazla yaşanmaktadır. Genç anneler gebelik dönemlerinde gebelik komplikasyonlarına daha yatkındırlar. Örneğin kansızlık ve yüksek kan basıncı bu anne adaylarında daha yaygın görülür. 18 yaşından önceki gebeliklerde bebek ölümleri daha yaygın görülen bir durumdur.

 

Bu riskler genç yaştaki anne adayının bir bebek taşımak için fiziksel olarak hazır olmadığı ile de ilgilidir. Sosyal faktörlerde bunda rol oynar. Genç yaştaki anne adayları genelde duygusal ve finansal olarak bebek sahibi olmaya hazır değillerdir. Genç yaştaki annelerin doğum öncesi bakımları da yetersiz olabilir.

 

20 li yaşlarda gebelikler

 

20 li yaşlarda gebelik yaşamak fiziksel olarak daha ideal olarak kabul edilir. Bu yaşlarda kadınlar gebelik döneminde daha genç yaşlardaki anne adaylarına göre gebelik komplikasyonu riski daha düşüktür. Zaman içinde kadınlarda doğurganlık şansı düşmeye başlar. 35 yaşından itibaren bu daha hızlanır.

 

35 yaş ve sonrası gebelikler

 

Aslında çoğu kadın için gebe kalmak konusunda 35 yaş ve sonrası sorunsuz yaşansa da fiziksel olarak bu yaşlar gebelik için ideal bir yaş değildir. Çünkü bu yaşlarla birlikte kadınların progesteron üretimi düşer. Bundan dolayı ileri yaştaki kadınlarda doğal yollardan hamile kalmak zorlaşır. Bu yaşlarda gebeliklerde düşük vakaları daha çok görülür. Bu yaşlarda kadınlarda gebelik komplikasyonu riski daha fazla olsa da çoğu kadınlar sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 21.02.2014

4793

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim