Haberler

Makaleler

GEBELİK EGZERSİZLERİNDE TEHLİKE İŞARETLERİ

gebelik egzersizlerinde tehlike işaretleriGEBELİK EGZERSİZLERİNDE TEHLİKE İŞARETLERİ

Gebelik döneminde yapılan egzersizlerde bazı tehlike işaretlerine dikkat etmek gerekir.

Aşağıda gebelikte egzersizde yaşanabilecek tehlike işaretleri belirtilmiştir.

1. Mide bulantısı: Egzersiz sonrası mide bulantısı hissetmek, midede kas metabolizmasının ürettiğinden çok daha fazla laktik asit üretildiği anlamına gelir. Eğer egzersiz sonrası dinlenmeye rağmen mide bulantısı durumu devam ederse hekime danışmak gerekir.

2. Baş dönmesi: Sürekli bir baş dönmesi veya buğulu görme, baş ağrısı veya kalp çarpıntısından kaynaklanan şiddetli bir kansızlık veya gebeliği olumsuz etkileyen başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Eğer egzersiz sonrası dinlenmeye rağmen baş dönmesi devam ederse hekime danışmak gerekir.

3. Vücutta ani değişme: Eğer ellerde nem veya soğuma varsa sıcak çarpması veya soğuk çarpması olabilir. Vücuttaki ani ısı değişmeleri bebeğe de zarar verebilir. Eğer vücut sıcaklığında dalgalanmalar devam ediyorsa hekime danışmak gerekir.

4. Kalp çarpıntısı: Gebelik egzersizlerinde eğer çok fazla terleme yaşanıyorsa, konuşurken sık sık solunum ihtiyacı hissediliyorsa, dura dura konuşuluyorsa, kalp hızlı bir şekilde atıyorsa normalden çok fazla ve ağır egzersiz yapıldığını gösterebilir. Eğer kalp çarpıntıları, dura dura konuşma gibi belirtiler dinlendikten sonra da devam ediyorsa hekime danışmak gerekir.

5. Baldırda şişkinlik: Egzersiz sonrası eller ve ayaklarda şişme olabilir. Eğer baldırda acı ve şişkinlik gelişirse tromboflebit ( kanın pıhtılaşması ile ilgili olarak damardaki bir tür iltihaplanma ) gelişmiş olabilir. Eğer şişkinlik dinlenmeye rağmen 1 saat içinde azalmıyorsa hekime danışmak gerekir.

6. Vajinal kanama: Gebeliğin ilk döneminde vajinal kanamalar düşük belirtisi olabilir. Gebeliğin 2. ve 3. dönemlerinde ise kanamalar erken doğum sancısı ve plasenta komplikasyonlarıyla bağlantılı olabilir. Bu gibi durumlar acilen tıbbi yardım gerektirir.

7. Bulanık görmek: Egzersiz sırasında gözlerdeki bulanık görme durumu vücudun susuz kalmasından kaynaklanabilir. Vücuttaki sıvı kaybı kan basıncını olumsuz etkileyebilir ve bebeğe yeterince kan gitmemesine yol açabilir. Bu durum bebeğin hayati organlarını olumsuz etkiler.

Bulanık görme ayrıca gebelikte görülen yüksek tansiyonun ( preeklampsi ) bir işareti olabilir.

Preeklampsi bebek için zararlı olabilir.

8. Baygınlık: Gebelik boyunca baygınlık sıvı yetersizliği veya ciddi dolaşım problemlerinin bir işareti olabilir. Bu durumda beyne yeterince oksijen gitmeyebilir. Bu aynı zamanda bebeğin de yeterince oksijen alamayabileceği anlamına gelir.

9. Karın ve göğüs bölgesinde tekrarlayan ağrı: Bu durum bağ dokusunda bir gerginlik olduğunu gösterebilir. Fakat ayrıca kasılma da olabilir. Hekime danışmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 01.09.2012

4679

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim