Haberler

Makaleler

GEBELİK DÖNEMİNDE YAŞANAN BEL VE SIRT AĞRILARI

gebelik döneminde yaşanan bel ve sort ağrılarıGebelik döneminde anne adaylarının bazı fiziksel sorunlar yaşaması doğaldır. Bu sorunlar genelde hamilelik döneminin getirdiği sorunlardır. Bunlardan biri de bel ve sırt ağrılarıdır. Çünkü bu dönemde sizde birçok değişiklik olmaktadır. Artık karnınızda bir bebek taşıyorsunuz ve bu sizin hareketlerinizi de etkileyecektir.

Bunun dışında kilo artışı, bazı hareketlerinizin kısıtlanması, oturup kalkma biçiminizin değişmesi v.b. birçok etkenden dolayı bazı fiziksel durumlar yaşayabiliyorsunuz. Bel ve sırt ağrıları da bu nedenlere dayanmaktadır. Burada yapmanız gereken bu ağrıları önleyici tarzda veya en aza indirgeyici tarzda bazı önlemler almanızdır.

1. Mümkün olduğunca ağır yük kaldırmamaya dikkat edin. Bir şeyleri kaldıracağınız zaman da uygun bir yöntem uygulayın. Aniden kaldırmayın. Ayak ve omuzlarınızın birbirine uzaklığı mümkün olduğunca uzun olacak şekilde bir durun. Sırtınızı bükmeden dizlerinizi bükün. Ağırlığı kaldırırken belinizle değil kol ve bacaklarınıza ağırlığı verin.

2. Kilonuza dikkat edin. Belli bir seviyede önerilen aralıklarda kilonuzun olmasına dikkat edin.

3. Ayakkabılarınız çok yüksek topuklu olmasın. Çok düz tabanlı ayakkabılar da giymeyin. Gebelikte giyinmek için üretilmiş ayakkabılar mevcuttur. Bunlardan alabilirsiniz.

4. Uzun süre ayakta durmamaya dikkat edin. Eğer böyle bir durum varsa bir ayağınızı küçük bir taburenin üstüne koyarak dizinizi bükün. Mesela mutfakta çalışırken bunu yapabilirsiniz.

5. Otururken yavaş hareket edin. Ani hareketler yapmayın. Arkalığı olmayan sandalye veya tabureye oturmayın. Otururken ayaklarınızın altına alçak bir şey koyun. Sırtınızı iyi yaslayın. Ayrıca çok uzun süre de oturmayın.

6. Uyuduğunuz yatak sert olsun. Sol tarafınıza dönerek uyumaya çalışın. Yataktan kalkarken aniden kalkmayın. Önce ayaklarınızı yere basın. Sonra kalkın.

7. Stresli durumlar da sırt ağrılarını artırabilir. Stressiz bir yaşam yaşamaya gayret edin. Stresinizi azaltmak için gevşeme hareketleri yapın.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

5491

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim