Haberler

Makaleler

GEBELİK DÖNEMİNDE MEMEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

gebelikte memedeki değişikliklerGEBELİK DÖNEMİNDE MEMEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER

Gebelik boyunca meydana gelen hormonal değişiklikler kan akışını artırır. Bu değişiklik memeyi de etkiler. Memelerde şişkinlik ağrı, sızlama, dokunmaya karşı hassasiyet gibi değişiklikler olur. Memede meydana gelen duyarlılık gebeliğin en erken işaretlerinden birisidir. ( Gebelik Belirtileri ) Genelde 4. – 6. hafta arasında başlar ve gebeliğin ilk bölümünün sonunda sonlanır.

Gebeliğin 6 .– 8.  haftalarında itibaren memelerde büyüme gözlenir ve bu gebelik boyunca devam eder. Gerginlikten dolayı memede kaşıntı da meydana gelebilir. Meme uçlarında büyüme ve koyulaşma olur. Areolada küçük yumrular meydana gelebilir.

Gebeliğin 3. ayında memeden kolostrum denilen bir madde üretilir. Bu bebeğin ilk emmeye başladığı zamanki özel sütü olacaktır.

Memedeki ağrıyı azaltmak için ne yapılabilir?

Memedeki ağrıya karşı en etkili yöntem birkaç tane iyi ve memeyi destekleyici sütyen seçmektir. Bunun için hamile eşyaları satan mağazalarda görevliye danışarak doğru seçimi yapmak mümkündür. Sütyenin pamuklu olmasına dikkat etmek gerekir. Bu, memenin tahriş olmasını engelleyecektir. Ayrıca daha rahat ve hava alır tarzdadır.

Gece boyunca uykuda kullanmak için de yine uygun sütyenler almak mümkündür. Bunda da yumuşak pamuklu bir sütyen tercih edilebilir.

Yayınlanma Tarihi : 30.05.2012

6792

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim