Haberler

Makaleler

GEBELİK DİYETİNDE KRİTİK BESİN GRUPLARI

gebelik diyetinde kritik besin gruplarıGEBELİK DİYETİNDE KRİTİK BESİN GRUPLARI

Gebelik döneminde anne adaylarının beslenme düzenlerini de bu dönemin şartlarına göre tekrar düzenlemeleri çok önemlidir. Bu beslenme düzeninde kimi zaman ihmal edilen besinler vardır ki bunlar hem annenin hem de bebeğin sağlığı için kritik düzeyde önemli besin gruplarıdır. Aşağıda gebelik diyetinde alınması gereken bu besin gruplarını bulabilirsiniz.

1. Omega 3 yağ asitleri

Omega 3 yağ asitleri gebelik dönemi için vazgeçilmez düzeyde önemlidir. Omega 3 yağ asitleri kalp atımlarını düzenler, kalp hastalıklarına karşı önleyici bir etkiye sahiptir, kan şekerini düzenler, damarlarda iltihap oluşma riskini azaltır.

Ayrıca omega 3 ile ilgili yapılan araştırmalarda omega 3 ün daha birçok faydalı yönü tespit edilmiştir. Depresyon sorununa karşı faydası da bunlardan biridir.

Omega 3 yağ asitleri hangi besinlerde bulunur?

Somon balığı, sardalye, alabalıkta bol miktarda omega 3 bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar haftada 2 defa balık yemenin kalp hastalıkları riskini %36 azalttığını ortaya koymuştur.

2. D Vitamini

D vitamini kalp hastalıkları ve kansere karşı da koruma sağlayan oldukça önemli bir vitamindir. D vitamini kalsiyumun vücut tarafından emilimini artırır. Gebelik döneminde D vitamini alımına önem vermek ve dengeli bir şekilde tüketmek gerekir. Çünkü D vitamini tüketimi kemik sağlığına da önemli katkılar sağlar. Kronik hastalıklara karşı vücudu korur.

D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D vitamini somon, ton balığı, levrek, uskumru ve karideste, süt ve süt ürünlerinde, balık yağında, yumurta sarısında ve peynirde bolca bulunur. D vitamini ihtiyacı için yeterli düzeyde güneş ışığından da faydalanmak gerekir.

3. Lifli gıdalar

Lif içeren besinler oldukça geniş bir yelpazede faydaları olan besinlerdir. Kanser ve kalp hastalıklarına karşı önemli bir koruma sağlarlar. Kan şekerini kontrol altında tutarlar. Bu çok önemli besin gruplarından gerek meyve gerekse de sebzelerden mutlaka tüketmek gerekir.

Fakat ne yazık ki günümüz insanı fast food tarzı beslenmeyle lif zengini sebze ve meyvelerden daha az tüketir hale gelmiştir. Bu da kanser ve kalp hastalıklarında artışa yol açmıştır.

Lif içeren besinler hangileridir?

Lif birçok besinde bulunmaktadır. Yulaf ezmesi, fasulye, arpa, brokoli ve birçok besinde bulunmaktadır. Çoğu meyvede de lif bulunmakla birlikte özellikle elma ve dut sınıfına giren meyvelerde bul bulunmaktadır. Lif içeren besinlerden tüketirken bol su içmeye de dikkat etmelidir. Özellikle gebelik döneminde diyete lifli besinleri de eklerken vücutta ani bir lif yüklemesi olacaktır. Bu da kabızlık, şişkinlik ve diğer mide sorunlarına yol açabilir. Bundan dolayı diyette lifli besinlerin oranını artırınca bol su içmeye de özen göstermelidir.

4. Kalsiyum

Kalsiyum kemikleri güçlendiren bir mineraldir. Kasların fonksiyonu için de önemlidir. Ayrıca birçok hastalığı ( kanser, diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları ) önleme konusunda da yardımcı olur. ( Gebelikte Kalsiyum İhtiyacı )

19 – 50 yaş arasındaki kadınların günlük kalsiyum ihtiyacı 1.000 mg; 51 ve üzeri yaş grubundaki kadınların günlük kalsiyum ihtiyacı ise 1.200 mg dır.

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur?

Kalsiyum süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, balık ( Özellikle somon ve sardalye ), fındık, meyveler, pekmez, tahıllar, baklagiller ve maydanozda bulunur.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2012

3658

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim