Haberler

Makaleler

GEBELİK DİYABETİNİ ÖNLEMEK İÇİN

gebelik diyabetini önlemek içinGEBELİK DİYABETİNİ ÖNLEMEK İÇİN

Gebelik sürecinde diyabet sorununun gelişmesi mümkündür. Bu diyabet türü gebelik diyabeti ( gestasyonel diyabet ) olarak tanımlanır. Bazı kadınlar gebelik sonrasında da gestasyonel diyabetten etkilenirler ve yaşamlarının bir döneminde sonra Tip 2 diyabet sorunu gelişebilir.

Gebelik diyabeti önlemek için aşağıdaki tavsiyeler oldukça yardımcı olacaktır:

1. Lif oranı yüksek besinlerden tüketin. Yapılan araştırmalara göre gebelik öncesinde ve gebelik döneminde yüksek lifli besinlerden tüketen kadınların daha az gebelik diyabeti sporunu yaşadıkları görülmüştür. Yüksek lifli besinler olarak tam tahıllı ekmekler, portakal, kabuğuyla birlikte elma, dutgiller, simit, lima fasulyesi, börülce, bulgur, brokoli, ıspanak ve diğer koyu deşil yapraklı sebzeler tüketebilirsiniz.

2. Egzersiz yapın. Haftada 5 gün ve günde en az 30 dk lık bir egzersiz diyabeti önlemek için harika bir yoldur. Fazla kalorilerinizi yakmak için daha aktif kalın. Ve kilonuzu normal seviyelerde tutun. Bunun için de egzersiz oldukça önemlidir. Egzersiz kan şekerini normal düzeyde tutmasının yanında sizin kendinizi daha iyi hissetmenize de yardımcı olur. Egzersizi hem gebelik öncesinde hem de gebelik döneminde yapın. Gebelik döneminde yapabilecek en basit egzersiz düzenli olarak yürüyüş yapmaktır.

3. Sağlıklı beslenin. Tükettiğiniz tüm besinlerin sağlıklı olmasına dikkat edin. Diyetinizden yağlı besinleri eleyin. Meyve, sebze, yağsız ve derisiz et, kuru fasulye, bezelye, tam tahıllar, düşük yalpı veya kaynaksız süt ve peynir yiyin. Çöp besin olarak nitelendirilen sağlığa bir faydası olmayan ve ayrıca yüksek kalori barındıran zararlı yiyeceklerden uzak durun.

4. Daha az ve sık yiyin. Sağlıklı besinleri tüketirken daha küçük porsiyonlar seçin. Çok fazla kilo almak istemezsiniz. Çünkü fazla kilolar gebelik diyabetini tetikleyebilir.

5. Su için. Eğer içecek olarak bir seçim yapacaksanız suyu tercih edin. Asitli yüksek kalorili içeceklerden kaçının. Su gebelik döneminde de sizin için oldukça sağlıklı bir seçimdir ve kalorilerinizi düşük tutmaya yardımcı olur. Böylelikle de kilo kontrolünde de size yardımcı olur.

6. Gebelik diyabetini önlemek için gebelik döneminde düzenli olarak kan şekerinizi ölçtürün. Sağlıklı ve dengeli diyet için bir diyetisyenden de yardım alabilirsiniz.

Gebelik diyabeti eğer kontrol edilemezse anne ve bebekte sorulara neden olabilir. Bebekte doğum kusurları görülebilir. Annede ise yüksek kan basıncı, kalp hastalığı veya böbrek hastalığına yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 04.04.2013

3973

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim