Haberler

Makaleler

GEBELİK DİYABETİ GESTASYONEL DİYABET BELİRTİLERİ

gebelik diyabeti belirtileriGEBELİK DİYABETİ GESTASYONEL DİYABET BELİRTİLERİ

Gebelik diyabeti ( gestasyonel diyabet ) ortalama olarak bütün gebeliklerin % 3 – 6 sında görülmektedir. Pankreas yeterince veya uygun bir şekilde insülin üretemediği zaman yüksek düzeyde glukoz oluşur. Böylelikle gebelikte diyabet gelişir. Gebelik diyabeti daha önce diyabet sorunu gelişmemiş kadınlarda oluşur ve genelde doğum sonrasında kaybolur.

Gebelik diyabetinin ( gestasyonel diyabetin ) belirtileri şunlardır:

1. Kilo artışı: Sağlıklı gebeliklerde kilo artışı beli miktarlarda normal ve istenen bir durumdur. Fakat aşırı kilo artışı gestasyonel diyabet belirtisi olabilir.

2. Susamak: Aşırı susamak ve sıklıkla idrara çıkmak gebelik diyabetinin göstergesi olabilir.

3. Vajina enfeksiyonları: İyileşmeyen vajina enfeksiyonları veya sürekli vajinal enfeksiyonlar gebelik diyabetinin geliştiğinin bir göstergesi olabilir.

4. Bitkinlik: Bitkinlik ve uyuşukluk gebelik döneminde vücudun fazla çalışmasından dolayı normaldir. Fakat bununla beraber eğer uyuduktan veya dinlendikten sonra da yorgunluk hisleri olursa gebelik diyabeti için bir kontrol yaptırmakta fayda vardır.

5. Açlık: Aşırı aç hissetmek gebelik döneminde glukoz eksikliğinden kaynaklanan enerji yetersizliğinden kaynaklanabilir. Bu da gestasyonel diyabet belirtisi olabilir. Bu süreç açlık duygusunu tetikleyebilir.

6. Bulanık görme: Bulanık görme göz merceğindeki şişmeden kaynaklanabilir. Göz merceğindeki bu tip bir durum gestasyonel diyabetle bağlantılı kan akımının artışından olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2013

3175

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim