Haberler

Makaleler

GEBELİĞİN İLK 3 AYINDAKİ CİDDİ SEMPTOMLAR

gebeliğin ilk 3 ayında semptomlarGEBELİĞİN İLK 3 AYINDAKİ CİDDİ SEMPTOMLAR

Vajinal kanamalar ( ağrı veya kramp olmadan )

Gebelikte görülen ağır şekildeki kanamalar düşük veya dış gebelik ( ektopik ) belirtisi olabilir. Bu durumda mutlaka hekime görünmek gerekir. Hekim düşük veya dış gebelik gibi bir durum olup olmadığını öğrenmek için ultrason dahil bazı testler yapacaktır.

Aşırı mide bulantısı ve kusma

Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca mide bulantıları ve kusmaları normaldir.  Fakat mide bulantılarının ve kusmaların çok aşırı olması ciddi bir soruna işaret edebilir. Kusmalar kilo kaybına, baş dönmeleri, svı kaybına ve elektrolit dengesizliğine de yol açabilecektir.

Bu durumda hekime görünmek gerekecektir. Sıvı yetersizliği durumu için hastanede tedavi söz konusu olabilir. Ayrıca mide bulantısını kontrol altına alınmaya çalışılacaktır. Sağlıklı gebelik yaşayan kadınlarda normalde mide bulantıları ve kusmalar ilk 3 ay sonrası normale dönecektir.

Yüksek ateş

Yüksek ateş 38 dereceden daha yüksek olan ateşe denir. Hamile kadınlar domuz gribi dahil daha birçok grip çeşidi bakımından daha riskli bi,r grupta yer alırlar. Gebeliğin ilk 3 ayı boyunca görülen yüksek ateş doğum kusurlarıyla ( nöral tüp defekti ) bağlantılı olabilir.

Gebelikteki yüksek ateşe döküntüler de eşlik ederse CMV enfeksiyonunun veya bir başka enfeksiyonel bir hastalığın belirtisi olabilir. CMC doğuştan sağırlık sorununun en yaygın bir nedenidir.

Yüksek ateş yanında başka sorunlar da varsa ( üst solunum yolları sorunu, vücutta ağrı, grip, döküntüler, kızarıklıklar ) hekime bildirilmelidir.

Vajinal akıntı ve kaşıntı

Vajinal akıntı ve kaşıntılar gebelikte önemli sonuçlara yol açabilecek enfeksiyonel bir hastalığın belirtileri olabilir. Bundan dolayı erken doğum riski de doğmaktadır. Mutlaka hekime danışmak gerekir. Hekim bu sorunların altında yatan nedeni bulacaktır. Hekimin kontrolü ve tedavisi olası bir ölüm vakasının önüne de geçebilir.

İdrar yaparken ağrı ve acı

Bu durum idrar yollarındaki bir enfeksiyonun belirtileri olabilir. Eğer tedavi edilmezse daha ciddi sorunlara yol açabilir. Erken doğum sancıları ve erken doğum bu riskler arasındadır.

Daha önceki hastalıklar

Gebelik öncesi var olan hastalıklar ( tiroit, diyabet, yüksek kan basıncı, astım ) konusunda dikkatli olmak gerekir. Çünkü gebelik döneminde bu hastalıkların durumunda değişiklikler olabilir.

Bu hastalıklar gebelik döneminde kontrol altna alınmalıdır. Aksi halde hem anne adayı hem de bebek için daha ciddi sorunlara yol açabilir. Örneğin tiroit hormunu düzeyi çok yüksek veya çok düşükse düşük riski veya ceninle ilgili anormallik riski artabilmektedir.

Çoğu gebelikler en temel önlemleri aldıktan sonra sağlıklı bir eşkilde ilerlemekte ve sağlıklı bebekler dünyaya gelmektedir. İyi bir gebeliğe hazırlık dönemi, gebelikte sağlıklı bir beslenme programı, düzenli doktor ziyaretleri, testlerin düzenli yaptırılması, doğum öncesi gerekli vitamin alımlarının yapılması oldukça önemli konulardır.

Yayınlanma Tarihi : 03.07.2012

4700

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim