Haberler

Makaleler

GEBE KADINLARIN YAZIN UZAK DURMALARI GEREKEN AKTİVİTELER

gebelikte yazın uzak durulması gereken aktivitelerGEBE KADINLARIN YAZIN UZAK DURMALARI GEREKEN AKTİVİTELER

Gebelik dönemi elbette ki kadınların bazı konularda kendilerine kısıtlamalar getirmeleri gereken bir dönemdir. Özellikle bazı spor aktiviteleri ve diğer aktiviteler hususunda kaçınmak gerekecektir. Bu aktiviteler yaz aylarında ayrıca riski artırır.

Bunlar karında bir takım travmalar oluşturarak bebeğe zarar verebilir. Ayrıca bazı egzersizlerin de vücutta aşırı ısı yükselmesi ve aşırı sıvı yetersizliği riskini artırdığını da unutmamak gerekir.

Aqua parklar: Aqua park gibi eğlence yerlerinde suda kaymak, ani hareketler anne karnındaki bebeğe zarar verebilir. Gebelik döneminde aqua park gibi eğlencelerden uzak durmakta fayda vardır.

Bisiklet binme: Bisiklet binme yeni bisiklet öğrenmeye başlayan bir hamile kadın için tehlikeli olabilir. Fakat bisiklet binme konusunda oldukça tecrübeli olan bir kadın hamileliğin 2. dönemine kadar ( 4. aya kadar ) bisiklete binmeye devam edebilirler. Tabi yaşanacak bir bisiklet kazasının da bebek için zararlı olabileceğini de unutmamak gerekir. Dikkatli olunmalıdır ve tehlikeli bisiklet sürmekten uzak durmalıdır.

Takım sporları: Futbol, basketbol, hokey ve öteki takım sporlarından gebelik döneminde uzak durmak gerekir. Bu tür sporlar şiddetli çarpma, düşme ve diğer kazalara çok açıktırlar.

Jimnastik: Jimnastik gebelik döneminde anne adayı için rahatlatıcı olabilecek bir spor olmakla birlikte yaşanacak bir kaza bebek için tehlikeli olabilir. Ayrıca jimnastik hareketlerini hekime danışmadan yapmamak ve hekim kontrolünde yapmak gerekir.

Ata binmek: Hamile bir kadın iyi bir at binicisi olsa bile gebelik döneminde ata binmekten kaçınmalıdır. Çünkü herhangi bir düşme riski tehlikeli olabilir. Ayrıca ata binme esnasında yaşanan sarsıntılar da zararlı olabilir.

Sıcak küvet ve sauna: Sıcak küvet, sauna veya jakuzi bebeğin gelişimi için tehlikeli olabilir. Çünkü bu ortamlardaki aşırı ısı doğum kusurlarına yol açabilmektedir. Sıcak banyo veya duş vücut ısısını artırır ve sıvı yetersizliğine yol açar.

Koşmak: Gebeliğin ilk döneminde hafif düzeyde koşu iyi olabilir. Fakat 2. dönemden itibaren koşu düşme riskini artırır. Dikkatli olmak gerekir. Hafif düzeyde koşulsa bile vücut ısısının artmasından kaçınmak gerekir. Koşarken bol bol su içilmelidir.

Dalma: Su altında dalma kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur. Dalma yaşanan basınç durumundan dolayı bebek için uygun değildir.

Sörf yapmak: Gebelik döneminde sörf yapmak da kaçınılması gereken bir spordur. Çünkü yaşanan sarsıntılar, dengeyi kuramamak ve düşme riski zararlı sonuçlar verebilir.

Tenis: Hafif düzeyde yapılacak bir tenis oyunu daha önce de tenis oynayan bir hamile kadın için güvenli olabilir. Fakat tenisteki ani duruşlar ve hareketler, denge sorunu, sarsıntılar problem oluşturabilir. Bu yüzden yüksek düzeyde tenis oyunundan kaçınılmalıdır. Hafif düzeydeki tenis oyununda ise ani hareketlerden uzak durulmalı ve dengeyi sağlamak için atılan adımlarda dikkatli olunmalıdır. Tenis oynanan rakibin de hamile kadının durumunu bilerek hafif düzeyde oynaması, özellikle servisleri daha yavaş atması ve zorlayıcı bir oyundan uzak durması gerekir. Özellikle karın bölgesine isabet edecek bir tenis topu bebek için tehlikeli olabilir..

Su kayağı: Su kayağı sporlar içinde hamile kadınlar için en az güvenli olan spordur. Ve gebelik döneminde bu sporu yapmak tehlikelidir.

Yayınlanma Tarihi : 13.07.2012

10589

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim