Haberler

Makaleler

FETAL ALKOL SENDROMUNUN TEDAVİSİ

fetal alkol sendromunun tedavisiFETAL ALKOL SENDROMUNUN TEDAVİSİ


Fetal alkol sendromunu tedavi etmenin en iyi yolu etkenden uzak durmaktır. Fetal alkol sendromu gebelik döneminde alkole maruz kalan bazı çocukları etkiler. Bu annenin gebelikte alkol almasından meydana gelir.

 

Fetal alkol sendromundan etkilenen bebek daha küçük dünyaya gelebilir, davranışsal sorunlar yaşayabilir, öğrenme sorunları görülebilir ve doğum kusurları oluşabilir. Fetal alkol sendromu tamamen önlenebilir bir durumdur ve etiklerinden bazıları da tedavi edilebilir. Bunun için aşıdaki adımları atmakta fayda vardır


1. Fetal alkol sendromuna karşı gebelik döneminde alkol tüketiminden mutlaka kaçınmalıdır. Alkolün azı da çoğu da bebeği etkileyebilir.

 

2. Fetal alkol sendromu hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Olası riskleri, bebeği nasıl etkileyeceği, fetal alkol sendromundan etkilenen bebeğin tedavisi gibi konularda bilinçlenmek gerekir.

 

3. Alkol kullanım alışkanlıkları konusunda hekime dürüst olmalı, hekimden gizlememeli ve ona doğruları söylemelidir. Gizlenen bir rahatsızlığı veya sorunu hekim tedavi edemez.

 

4. Fetal alkol sendromunun tedavisi konusunda hekimle görüşülmelidir. Fetal alkol sendromunun tam bir tedavisi olmasa bile etkilerinden bazıları tedavi edilebilir. Üstelik erken teşhis ve müdahalenin de önemli olduğunu akıldan çıkarmamalıdır. Erken teşhis, tedavi ve düzenli bir danışmanlıkla fetal alkol sendromuna maruz kalan çocuklar da okul yaşamlarında daha başarılı olabilirler; davranışsal ve sosyal açıdan daha ileri bir duruma gelebilirler.

Konuyla ilgili tavsiye edilen yazılar

Fetal Alkol Sendromu Bebeği Nasıl Etkiler?

Gebelikte Alkol Kullanmak Bebekte Fetal Alkol Sendromuna Yol Açabilir

Yayınlanma Tarihi : 14.09.2012

4015

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim