Haberler

Makaleler

FETAL ALKOL SENDROMU BEBEĞİ NASIL ETKİLER?

fetal alkol sendromu bebeği nasıletkilerFETAL ALKOL SENDROMU BEBEĞİ NASIL ETKİLER?


Fetal alkol sendromu bebeği bilişsel, fiziksel, davranışsal, ruhsal, duygusal ve sosyal gelişim bakımından etkileyebilir. Fetal alkol sendromunun etkileri ne yazık ki kimi zaman gözden kaçarak çocuğun ileriki yıllarını olumsuz etkileyebilmekte ve örneğin çocukta davranışsal problemler gözden kaçabilmektedir.

 

Fetal alkol sendromu yaşayan bebekler ileride eğitim yaşamlarında öğrenme sorunları, gelişim gerilikleri yaşayabilmekte ve eğitimlerine devam etmek için danışmanlık hizmeti almak durumunda kalabilmektedirler.

 

Fetal alkol sendromu bebeğin fiziksel gelişimini etkileyerek gelişim geriliklerine yol açabilir. Düşük ağırlıklı doğum, küçük kafa ölçüsü, yüz anomalileri, organ yetersizlikleri, koordinasyon ve motor beceri eksiklikleri gibi durumlar yaşanabilir.

 

Fetal alkol sendromu bebeğin bilişsel ve sosyal gelişimini de olumsuz etkileyebilir. Çocuğun çevresiyle uyumunda sorunlar yaşanabilir, akademik başarısı düşük olabilir. Çocuk davranış problemleri yaşayabilir, saldırganlık eğilimleri olabilir.

 

Gebelikte hangi miktarda alkol tüketimi güvenlidir?

 

Gebelikte alkolün azı da çoğu da zararlıdır. Alkol az veya çok miktarda olsun plasenta yoluyla bebeği etkiler. Alkolün en güvenli miktarı onu hiç tüketmemektir.

 

Doğum sonrasında eğer anne gebelik döneminde alkol tükettiyse bebeğin 5 yaşına kadar fetal alkol sendromu belirtileri açısından kontrol altında olması gerekir. Belirtilerin erken dönemlerde tespit edilmesi oldukça önemlidir.

Konuyla ilgili tavsiye edilen yazılar

Fetal Alkol Semdromunun Tedavisi

Yayınlanma Tarihi : 14.09.2012

4867

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim