Haberler

Makaleler

EVLİLİKTEKİ STRESİ AZALTMAK İÇİN

evlilikteki stresi azaltmak içinEVLİLİKTEKİ STRESİ AZALTMAK İÇİN

Stres kronik hastalıklar dahil bir çok sağlık sorununa yol açabilen bir etken.  Yapılan araştırmalarda evlilikte yaşan stresin sigara içmenin yarattığı gibi sağlık problemlerine yol açabileceğini ortaya koymuştur.

En mutlu çiftler bile kimi zaman evliliklerinde stresli anlar yaşayabilmektedir. Bu normal bir durumdur. Fakat evliliklerde yaşanan stresin sürekli olması durumunda sağlık problemlerinin yanında bu sefer evlilik ile ilgili başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu durumlarda yapılması gereken evliliklerdeki stresi mümkün olduğunca en aza indirmektir.

Aşağıda bu konuda alınabilecek bazı önlemler belirtilmiştir.

1. Evlilik uzmanları çiftler arasında stresi azaltmanın ve mutluluğu artırmanın yollarından birinin düzenli ve sağlıklı bir cinsel yaşam olduğunu vurgulamaktadırlar. İyi bir cinsel yaşam çiftlerin kendilerini daha iyi ve rahat hissetmelerine oldukça yardımcı olmaktadır. Bu yüzden bilim adamları evliliklerdeki stresi azaltmak için çiftlerin cinsel yaşamlarını bir düzene sokmaları gerektiğinin önemini belirtmektedir.

2. Yapılan araştırmalar evli çiftlerin birbirlerini sevdiklerini göstermek için birbirlerine sarılmanın, el ele tutuşmanın önemli bir etki gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Tensel temasın stres hormonlarını kontrol ettiği ve stresi azalttığı belirlenmiştir.

3.  Eşlerin farlı düşüncelerde de olsalar bir hedefi gerçekleştirmek için nasıl birlikte çalışabileceklerini, güçlerini nasıl birleştirebileceklerini düşünmeleri oldukça önemlidir. İlişki uzmanları evli çiftlerin farklı düşüncelerde olsalar bile kimin haklı kimin haksız diye birbirlerine üstünlük kurma çabasına girmemeleri gerektiğini önemle belirtmektedir. Evli çiftler öncelikle bir sorunu doğru olarak tespit etmeli ve beyin fırtınasıyla en uygun çözüm yolunu birlikte bulmalılar ve sorumluluğu da beraber üstlenmelidirler.

4. Evlilik hayatı çiftlerin hayatını da tekdüze ve rutin hale getiren bir durumdur. Aslında bu normal bir gelişimdir. Kimi çiftler bu rutin ve sıradan hayata alışamayabilirler. Bu durumda da evlilikte çiftler arasında daha fazla stresli zamanlar yaşanabilir. Bunu aşmak için de tekdüzelikten kurtulmaya yönelik ve evliliği daha da canlandıracak önlemler alınabilir. Eşlerin birbirlerin sürprizler yapması, ailece hafta sonu veya daha uzun tatillere çıkmak, akşamları daha eğlenceli hale getirmek v.b. Tüm bunlar eğer çocuk var ise çocuk için de olumlu yansıyacaktır. Çünkü tekdüze ve sıkıcı bir yaşam sürdüklerini düşünen çiftler bu ruh hallerini çocuklarına da aşılayabilirler. Ebeveynler çocuklarıyla birlikte mutlu olabilecekleri aktiviteler düzenleyebilirler.

5. Evlilik uzmanları çiftlerin birbirlerine güzel sözler söylemesinin, birbirlerine şükranlarını, minnettarlıklarını belirtmek için teşekkür etmesinin oldukça etkili olacağını belirtiyorlar. Bu eşlerin kendilerini daha değerli hissetmelerine yardımcı olacaktır ve aradaki bağı da güçlendirecektir.

6. Evlilikteki tartışmalarda eşlerin birbirlerini dinlemelerinin büyük payı bulunuyor. Dinleme evlilikteki stresi azaltmak için kritik bir nokta. Bu yüzden çiftler bir konu hakkında konuşurken mutlaka karşısındakinin tam olarak ne dediğini iyi dinlemelidir. Etkili dinlemenin olmaması normal olarak iletişim kazalarının olmasına da yol açmaktadır.

7. Evlikteki stresi azaltmak için evli çiftlerin birbirlerine zaman ayırmaları, beraber zaman geçirmeleri, ortak ilgi konuları bulmaları da oldukça önemlidir. Hiçbir konuda ilgileri uyuşmayan ve birbirlerine uyumsuz çiftler arasında çatışmalar ve stres daha da çok olmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 29.05.2012

4433

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim