Haberler

Makaleler

EVDE PİŞİK KREMİ NASIL YAPILIR?

evde pişik kremi tarifiEVDE PİŞİK KREMİ NASIL YAPILIR?

 

Bebeklerde pişik sorununa karşı birçok pişik kremi markası bulmak mümkün. Fakat evde oldukça doğal pişik kremi de hazırlanarak kullanılabilir. Eğer siz de bebeğinizdeki pişik tedavisi için evinizde hazırlayacağınız gayet doğal bir pişik kremini kullanmak istiyorsanız aşağıdaki tarifi hazırlayarak kullanabilirsiniz.

 

Pişik kremi hazırlamak için malzemeler

 

A&D merhem

Un

Tava

Boş bir karıştırma kabı

Mısır nişastası

Küçük bir hava geçirmez kap

 

1. Genişçe bir tavanın içine 1 bardak kadar unu dökün ve bunun orta sıcaklıkta yanan ocağın üstüne koyun.

 

2. Unu tavanın içinde kahverengimsi olana kadar sürekli karıştırın. Fakat yakmamaya ve tavaya yapıştırmamaya dikkat edin.

 

3. Un biraz kahverengimsi bir hal aldığı zaman ocağı kapatarak soğumaya bırakın.

 

4. Soğuduktan sonra unu karıştırma kabının içine dökün

 

5. Sonra içine eşit miktarda A&D merhem ve mısır nişastasını dökün ve hazırladığınız un ile birlikte iyice hamur haline gelene kadar karıştırın.

 

6. Hamur haline geldikten sonra pişik kreminiz hazırdır. Pişik kreminizi kaşık yardımıyla hava geçirmez küçük krem kabınızın içine dökün. Pişik kremi kullanıma hazırdır.

 

Bebeğinizde pişiğin daha hızlı iyileşmesi için bazı öneriler

 

1. Bebeğinize banyo yaptırmadan önce pişik oluşan bölgelerini karbonatlı suyla silerek temizleyin.

 

2. Bebeğinizi banyodan çıkarmadan önce pişik oluşan yerlerin iyi temizlendiğinden ve iyi kuruduğundan emin olun. Islak bırakmayın.

 

3. Bebeğinizin altını kurutmak ve biraz hava almasını sağlamak için bebeğinizi bir havlunun üzerine uzatın ve altını bezlemeden öylece biraz durmasını sağlayın. Pişiğin iyileşmesine yardımcı olur.

 

4. Eğer bebeğinizi bezlemeden önce pudra kullanmak istiyorsanız talk içermeyen bir pudra kullanın. Özellikle 3 aylıktan daha küçük bebeklerde bu daha kritik bir durumdur. Pudra kullanımı ise normalde bu bebeklerde solunma yoluyla akciğerlere zarar verebilmektedir.

 

5. Eğer bebeğinizdeki pişik oldukça kızarık görünüyorsa %1 hidrokortizon içeren bir krem kullanabilirsiniz. Fakat kullanmadan önce bebeğinin hekimine danışarak hekiminizin onayını ve görüşlerini alın. Hekimin önerdiği şekilde kullanmaya çalışın.

 

6. Bir de temel bir kural olarak bebeğinizin altını sık sık değiştirmeniz gerekecektir. Çünkü bebekler altlarını sıklıkla ıslatır ve kirletirler. Bebeğinizi bezini uzun süre değiştirmemeniz pişik oluşmasına neden olabilir.

 

Tüm önlemleri aldıktan sonra normalde bir pişik vakasının 1-2 gün içinde iyileşmesi beklenir.

 

Bebeğinizdeki pişik eğer bir mantar enfeksiyonu nedeniyle oluşursa bu evde hazırladığınız pişik kreminin içinde bulunan mısır nişastası bebeğinizdeki pişiği daha da kötüleştirebilir. Eğer bebeğinizin pişiği daha kötü olursa hazırladığınız bu pişik kremini kullanmayı bırakın.

 

Kaynak: annebebekbakim.com

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2016

3940

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim