Haberler

Makaleler

EVDE GEBELİK TESTİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

evde gebelik testiEVDE GEBELİK TESTİ NEDİR VE NASIL YAPILIR?

 

Evde gebelik testi nedir?

 

Artık günümüz dünyasında gelişen teknolojiyle birlikte evde gebelik testi yapmak da mümkün. Ve evde gebelik testi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir kadın evde gebelik testi uygulayarak hamile olup olmadığını anlayabilmektedir. Bunun için eczaneden alınacak gebelik test çubuğunu kullanmak yeterlidir. Tabi kesin teşhis hekimin muayenehanesinde yapacağı kontrole saptanır. Evde gebelik testlerinde doğruluk oranı çok yüksektir.

 

Evde gebelik testi nasıl yapılır?

 

Evde gebelik testleri idrarda bir kimyasalın bulgulanmasıyla çalışır. Bu kimyasal insan koryonik gonadopropin ( İKG ) olarak adlandırılır. Gebelik testlerinin birçok çeşidi vardır. Fakat hepsi temelde aynı şekilde çalışır. Bunun için bir idrarda gebelik testi yapılır. İdrarda gebelik testi test çubuğuna birkaç damla damlatılarak yapılır. İdrar gebelik test çubuğundaki işaretli yere damlatılır. Damlattıktan sonra birkaç dakika beklenir. Birkaç dakika sonunda sonuç ortaya çıkacaktır. Eğer sonuç pozitifse yanı hamilelik var ise gösterge artı işaretini gösterir. Eğer negatifse yani hamilelik oksa eksi işaretini gösterir. Bazen herhangi bir işaret görünmezse testi tekrarlamak gerekir. Ayrıca evde gebelik testinde kullanılan gebelik testi kitinin yapısına göre de değişmeler olabilir. Bu nedenle gebelik testini uygulamadan önce kulanım ve uygulama yönergelerini mutlaka iyi okumak gerekir.

 

Evde gebelik test ne zaman yapılır?

 

Evde gebelik testi adet gecikmesinden 1 hafta sonra yapılması daha uygun olacaktır. Böylelikle daha doğru bir sonuca ulaşmak mümkün olur. Gebeliğin genelde sabah ilk alınan idrar örneğiyle birlikte yapılması tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 20.11.2014

3062

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim