Haberler

Makaleler

EVDE DOĞUM HAKKINDAKİ GERÇEKLER

evde doğumEVDE DOĞUM HAKKINDAKİ GERÇEKLER

Evde doğum genelde tercih edilen bir yöntem değildir. Fakat sayısında yıldan yıla artış gözlenmektedir. Örneğin Amerika’da 2004 yılındaki tüm doğumların %0,56 sı evde gerçekleşmiştir. 2009 yılında ise %0,72 si evde gerçekleşmiştir.

Evde doğum yöntemini düşünen hamile kadınların evde doğum hakkındaki bazı gerçekleri bilmeleri gerekir. Aşağıda bu hususlar belirtilmiştir.

1. Evde doğum ölüm riskini artıran bir etkendir

2010 yılındaki istatistiklere göre evde doğum yapan bebeklerin doğum sonrasındaki ilk 1 ay içinde ölüm oranları hastanede doğan bebeklere göre 2 kat daha fazladır. Dolayısıyla evde doğum bu açıdan bir risk oluşturmaktadır.

2. Evde doğum bazı açılardan daha düşük bir risk düzeyine sahiptir

Evde doğan bebeklerde erken doğum veya düşük ağırlıklı doğum daha az görülmektedir. Evde doğan bebeklerde erken doğum oranı %6; hastanede doğan bebeklerde ise erken doğum oranı %12’dir.

Evde doğan bebeklerde düşük ağırlıklı doğum %4 ve hastanede doğan bebeklerde ise düşük ağırlıklı doğum %8’dir.

Fakat kimi bilim adamları oranların böyle çıkmasında genelde düşük riskli kadınların bu yöntemi tercih etmelerinin etkisinin olabileceğini belirtmektedirler.

3. Evde doğumda iyi bir ebe fark yaratabilir

2009 yılında evde yapılan doğumların %62 si ebeler tarafından gerçekleştirilmiştir. Bunların %19 u sertifikalı hemşirelerdi.

Evde doğumun risklerinden birisi de bebeklerdeki apgar testi sonuçlarının ( bebeğin solunumu, kalp atımları, reflekleri v.b. kontrolü ) daha düşük çıkması ve inme riskinin daha fazla olmasıdır.

Fakat evde doğumun sertifikalı hemşireler tarafından yapılması durumunda apgar oranları ve inme riski bakımından evde doğum ile hastanede doğum arasında çok fazla bir fark bulunmadı. Evde doğumda başarı düzeyi hastanede yapılan doğuma yakın bulundu.

Fakat hastanede doğum, doğum sonrası annenin kontrol altında tutulması, daha iyi bir tıbbi bakım, acil durujmlara müdahale bakımından daha üstün bir yöntem olarak görülmektedir.

4. Bazı hastalıklara sahip kadınlar için evde doğum uygun değildir

Diyabet, yüksek kan basıncı veya kronik bir hastalığı olan kadınların evde doğum yapmaları oldukça risk oluşturmaktadır. Çünkü bu tür hastalıklara sahip olan anne adaylarının doğumlarında istenmeyen veya tahmin edilemeyen sorunlar ortaya çıkmakta ve bu da bebeklerin ölüm riskini artırmaktadır.

5. Evde doğum hangi kadınlarda daha yaygındır?

Evde doğumlar yaşı 35 ve daha üzerinde olan kadınlarda daha çok görülmektedir. Evde doğum yapan kadınların %20’sinin yaşı 35 ve üzeridir. Hastanede doğum yapan ve yaşı 35 ve üzeri olan kadınların oranı ise %14’tür.

6. Hastanede doğum daha güvenlidir

Her ne kadar günümüzde kimi kadınlar evde doum yapsalarda hastanede doğum her zaman için daha güvenlidir. Riski azdır. Müdahale etme imkanı daha geniştir. İstenmeyen durumlara daha çabuk ve etkili müdahale edilebilir. Kontrol ve doğum sonrası bakım düzeyi çok daha yüksektir.

Yayınlanma Tarihi : 06.06.2012

5473

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim