Haberler

Makaleler

EVDE BESİN ZEHİRLENMESİNİ ÖNLEMEK

evde besin zehirlenmesini önlemekEVDE BESİN ZEHİRLENMESİNİ ÖNLEMEK

Besin zehirlenmesi durumunda kramp, ishal, kusma, mide ağrısı gibi belirtiler görülür. Besin zehirlenmesine yol açan etken bakterilerdir. Belirtiler genelde iki gün veya daha uzun sürebilir. Çocuklar yetişkinlere göre besin zehirlenmesine karşı daha savunmasızdır.

Besin zehirlenmesine yol açan bakteriler gözle görünmez, tatmaz ve kokmazlar. Fakat çevremizde milyonlarca bakteri bulunmaktadır. Bunların çoğu zararsızdır. Bazıları ise ( salmonella gibi ) sindirim sistemini tehdit ederler. Bunlar genelde çiğ etlerde, çiğ balıklarda veya çiğ yumurtada bulunur. Ayrıca hijyenik olmayan koşullar da buna zemin hazırlayabilir.

Mutfağı temiz tutun

Bakteriler mutfakta uzun sürelerle durabilirler ve besinlere yayılabilirler. Dolayısıyla mutfaktaki besinlerin temizliğini ve hijyenini sağlamak önemlidir. Mutfak yüzeylerinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Yemek hazırlarken elleri iyice yıkamak, etleri, yumurtaları veya diğer besinleri iyice pişirmek, sebze ve meyveleri iyice yıkamak gerekir. Kullanılan havluları ve temizlik bezlerini sık sık sıcak suda kaynatmak veya yıkamakta fayda vardır.

Yiyecekleri iyice pişirin

Yiyeceklerin iyi pişirilmesi çoğu bakterilerin ölmesine yardımcı olur. Besinlerin 2 saatten fazla oda sıcaklığında tutulmaması gerekir. Çünkü bu süreden sonra besin üzerindeki bakteriler tehlikeli düzeylere ulaşabilir. Isıtılan yemekler yendikten sonra kalanları fazla zaman geçirmeden buzdolabına kaldırılmalıdır.

Buzdolabınızın soğutma ayarlarını yapın

Buzdolabının soğutma ayarlarının iyi olması bakterilerin çoğalmasını engeller. Kalan yiyecekleri buzdolabında sığ kaplarda saklamaya özen gösterilmelidir. Buzdolabı fazla doldurulmamalıdır. Çünkü besinleri yeterince soğuk tutmak için gerekli hava sirkülasyonunu engelleyebilir.

Evdeki kişisel hijyene dikkat edin

Evdeki herkesin kişisel temizlikleri konusunda özenli olmaları gerekir. Yemeklerden önce ve sonra mutlaka eller yıkanmalıdır. Kirli ellerle yemek hazırlanmamalıdır. Çocuklara iyi tuvalet alışkanlıkları kazandırılmalıdır. Çocukların tuvalet sonarsı ellerinin mutlaka yıkanması gerektiği konusunda alışkanlık kazanmaları gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 19.06.2013

2602

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim