Haberler

Makaleler

ETKİLİ LAZIMLIK EĞİTİMİNİN SIRRI

etkili lazımlık eğitimiETKİLİ LAZIMLIK EĞİTİMİNİN SIRRI

1. Çocuk hazır olana kadar beklenmelidir. Lazımlığı kullanmayı öğrenmeye hazır olmak için sihirli bir yaş yoktur. 18 – 24 aylar arasındaki birçok çocuğun lazımlık eğitimi için fiziksel ve zihinsel açıdan gelişmeye ihtiyacı vardır.  Bazı çocuklar 3 hatta 4 yaşına kadar bile lazımlığı kullanmaya kapalıdır.

Çocuğun lazımlık kullanmaya başlaması için fiziksel, bilişsel ve davranışsal belirtilere bakmak gerekir. Tabi genel olarak belirtmek gerekirse 2 yaş civarları lazımlık eğitimi için uygun dönemlerdir.

Eğer çocuk yeni bir okul, yeni bir kardeş yada seyahat etme gibi sorunlarla yaşıyorsa lazımlık eğitimi için beklemekte fayda vardır.

Lazımlık eğitimi başladığı zaman ise başarı için birkaç hafta beklemek gerekebilir. Lazımlığı başarılı ve sorunsuz kullanmak genelde hemen olacak bir şey değildir.

2. Lazımlık eğitimi için plan yapılmalıdır. Çocuk için bir lazımlık almadan önce lazımlık eğitimi için bir plan yapmak olumlu sonuçlar verir. Lazımlık eğitiminin ne zaman, nasıl yapılacağı, olası kaza durumlarında ne yapılacağı iyi planlanmalıdır.

Bu planı çocuğun hekimiyle veya eğer bakıcısı varsa bakıcısıyla birlikte yapmakta fayda vardır. Böylelikle onların da tecrübelerinden ve bilgilerinden istifade edilmiş olunur.

3. Lazımlık eğitimi aceleye getirilmemelidir. Lazımlık eğitimi uzun bir zaman alabilir. Bazı çocuklar kısa zamanda bu sorunu halletseler de genelde haftalar ve hatta aylar sürebilir. Çocuk lazımlık eğitimi için hazır olduğunda onu hızla bir eğitim sürecinin içine sokmamak gerekir. Aşırı ısrarcı olunmamalıdır. Ona zaman tanınmalıdır. Çocuk kendi hızıyla ilerleyecektir. Fakat elbette ki çocuğu cesaretlendirici ve teşvik edici bir tutum faydalı olacaktır.

4. Çocuk övülmelidir. Çocuk lazımlık eğitimi boyunca pozitif desteğe olumlu yanıt verecektir. Kimi zaman başarısızlıkları olsa da ona iyi gittiği ve onunla gurur duyulduğu söylenmelidir. Bu çocuğu motive edecektir.

Fakat övgüde aşırıya kaçmamak gerekir. Çünkü aşırı övgü çocuğun başarısız olmaktan korkmasına yol açar. Bu da çocuğu sinirli yapar. Bu durum lazımlık eğitiminde başarısızlıklara ve geri dönüşlere yol açabilir.

5. Kazalar olabileceği kabul edilmelidir. Çocuklar lazımlık eğitimleri sürecinde çok fazla kazalar yaşayabilirler. Bu kazalarda çocuğa asla kızılmamalıdır ve ceza verilmemelidir. Çocuğun tuvaletini kontrol etmek hususunda henüz zihinsel ve kaslarının gelişimi açısından olgunlaşmakta olduğunu unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 26.07.2012

5562

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim