Haberler

Makaleler

ESKİ TADI YOK HİÇBİR ŞEYİN

Geçenlerde lunaparka gittim arkadaşlarımla, hem eski günleri yâd ederiz hem de güzel zaman geçiririz diye fakat gördüğüm manzara karşısında şok geçirdim; bomboştu. Hem de hafta sonu olmasına rağmen. O kocaman oyuncaklar ışıklarını çocukların gözlerinde parlatamadan, çocuk seslerinden yoksun öylece beklemekteydiler. İçim burkuldu, çocukluğum aklıma geldi. Her yaz akşamı evden heyecanla çıkar, kendi çapımızda süslenir lunaparka koşardık. Gündüzleri harçlıklarımızı harcamazdık daha fazla makineye binebilmek için.

Ben o akşam çocukluğumda duyduğum o tatlı heyecanı yeniden yaşadım. Yine langırt oynadık, çarpışan arabaya bindik, korkulu gözlerle gondola baktık uzaktan. Bu sefer sıra beklemedik dakikalarca, izleyemedik kimseyi ya da izletemedik kendimizi. İlk defa bir lunaparkı bu kadar boş, sevimsiz gördüm. Önceleri daha fazla kalmak için can attığım yerden hemen uzaklaşmak istedim.

Ne oluyor bu zamane çocuklarına, nereye gidiyorlar, nerede eğleniyorlar, nelerden zevk alıyorlar çok merak ediyorum. Anneler onları neyle oyalıyor, yemek yemeleri için neyle kandırıyor, neyle mutlu ediyor acaba. Ben miyim sadece bunun için endişe duyan, merak eden? Eskisi gibi dolmuyor evin önü, eskisi gibi çocuk sesleri yok sokaklarda veya parklarda. Nasıl bir çocukluk geçiriyor şimdikiler? Hiç mi kalkmıyorlar bilgisayar başından da dışarı çıkmaya zaman bulamıyorlar.

Siz anne-babalar, ağabey ve ablalar yapmayın böyle, izin vermeyin çocukların evlere kapanmasına, bilgisayar ve oyun makinelerinin kurbanları olmasına. Nefes almalı onlar, koşup oynamalı, eğlenmeli. Pisletmeliler kıyafetlerini, yara olmalı dizleri. Biz onlara emanet edeceğiz her şeyimizi…

Yayınlanma Tarihi : 05.09.2011

3511

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim