Haberler

Makaleler

EŞİNİZLE İLETİŞİMİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN

eşinizle iletişiminizi geliştirmek içinEŞİNİZLE İLETİŞİMİNİZİ GELİŞTİRMEK İÇİN

Eşlerin birbirinden farklı olmaları doğaldır. Her ikisinin de farklı beklentileri, farklı kuralları olabilir. Yetişme tarzları farklı olabilir. Fakat tüm bu farklılıklar iyi bir ilişki, iyi bir evlilik sürdürmeye engel değildir. Bunun için evlilik boyunca bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir.

1. Duyguları paylaşmak: Duyguların paylaşılması eşler arasındaki bağlılığı artıran bir husustur.  Eşler problemlerini, sıkıntıları birbirleriyle görüşerek, birbirlerine destek olarak çözmelidirler. Bu sağlıklı ve uzun bir evliliğin önemli şartlarından birisidir. Çünkü birbirleriyle duygularını paylaşmayan çiftler zamanla birbirlerine yabancılaşırlar.

2. Doğruları konuşmak: Bir evliliği yıpratan en önemli etkenlerden birisi eşlerin birbirlerine doğruları konuşmamaları ve yalan söylemelerdir. Yalan evlilikte güveni sarsan en önemli etkendir. İyi bir evlilik güven temeli üzerine kurulur. Birbirlerine güveni sarsılan eşler birbirlerinden kopmaya başlarlar, yabancılaşırlar. İyi bir evliliğin kriterlerinden birisi eşlerin birbirlerine doğruları konuşmaları ve bu suretle güven oluşturmalarıdır

3. Dinlemesini bilmek: İnsanlar arasındaki iletişimde dinlemesini bilmek önemli bir iletişim becerisidir. Birçok insan karşısındakinin ne söylediğini tam olarak dinlemeden, ne söylemek istediğini anlamadan yanlış kararlar vermektedir. Bunlara bir nevi iletişim kazaları denebilir. Evlilik hayatında da iletişim kazaları olabilmekte ve maalesef bu da evliliği olumsuz etkileyebilmektedir. Dinlemesini bilmek ve eşlerin birbirlerini anlamaya çalışmaları evliliklerin daha uzun ömürlü ve mutlu sürmesine yardımcı olabilmektedir.

4. Pozitif olmak: Eşlerin birbirleriyle olan ilişkilerinde pozitif bir tutum sergilemeleri, sorunları pozitif bir şekilde ifade etmeleri oldukça önemlidir. Negatif bir tutum evlilikler için yıkıcı olabilir. Pozitif bir tutum, söylenmesi gerekenleri karşısındaki kişiyi rencide etmemeyi, suçlayıcı bir tavır takınmamayı ve çözüm odaklı olmayı gerektirir.

Yayınlanma Tarihi : 19.06.2012

3619

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim