Haberler

Makaleler

ERKEN DOĞUMU ENGELLEMEK İÇİN

erken doğumu engellemek içinERKEN DOĞUMU ENGELLEMEK İÇİN

 

Eğer daha önce bir erken doğum yaptıysanız daha sonraki hamileliklerinizde tekrar erken doğum yapma riskiniz artar. Zaten erken doğum riskini artıran en önemli etkenlerden birisi daha önce bir erken doğum yapmaktır.

 

Erken doğum yaptıktan bir sonraki hamilelikte tekrar erken doğum yapma ihtimali %15 dir. Daha önce iki defa erken doğum yağan kadınlarda tekrar bir erken doğum yapma ihtimali %40 dır. Daha önce 3 defa erken doğum yapan bir kadının bir sonraki hamileliğinde tekrar erken doğum yapma ihtimali %70 dir. Yani bir kadın ne kadar çok erken doğum yaptıysa bir sonraki hamileliğinde de erken doğum yapma riski o kadar artar.

 

Peki erken doğumu engellemek mümkün mü? Erken doğumu engellemek için neler yapılabilir, hangi önlemler alınabilir?

 

Elbette bir erken doğum yapmak bir sonraki doğumun da erken olacağı anlamına gelmez. Erken doğumu engellemek için birçok risk faktörü elimine edilebilir ve risk düşürülebilir.

( Erken Doğum Riskini Artıran Nedenler )

 

1. Bir sonraki hamilelik için bekleyin. Eğer daha önce erken doğum yaptıysanız bir sonraki hamileliğiniz için en az 18 ay kadar bekleyin. Bir sonraki hamileliğinizle aradaki süre ne kadar yakınsa tekrar bir erken doğum yapma riskiniz o kadar artar. İki hamilelik arasındaki süre uzadığı zaman tekrar erken doğum riski azalır.

 

2. Sigarayı bırakın. Eğer erken doğumu engellemek istiyorsanız veya riskinizi düşürmek istiyorsanız sigarayı bırakın. Sigara içmeniz erken doğum riskinizi artırır. Hamilelik öncesinde sigarayı bırakın.

 

3. Enfeksiyonel sorunlarınızı tedavi ettirin. Vücudunuzdaki bir enfeksiyon ve iltihaplanma erken doğumda rol oynar. Bu iki konu arasındaki ilişki tam net değilse de uzmanlar hamilelikteki bakteriyel enfeksiyonların erkenden tedavi edilmesi gerektiği konusunda hemfikirdirler. Çünkü bunlar erken doğum riskini artıran etkenler olarak düşünülmektedir.

 

4. Aşırı diyet yapmaktan kaçının. Her iki hamilelik dönemi arasında çok fazla kilo veren kadınlarda ikinci hamileliğinde erken doğum riski daha yüksektir. Hamilelik öncesinde her zaman normal kiloda kalmaya özen gösterin. Hamilelikte ise vücut kitle indeksinize göre tavsiye edilen kadar kilo almaya çalışın.

 

5. Sağlıklı olmaya bakın. Diyabet, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı ve böbrek hastalıkları erken doğum riskinizi artırır. Eğer bu tür hastalılarınız varsa bu hastalıklarınızı hekiminiz kontrolünde iyi yönetmeye çalışın.

 

Ne yazık ki şu an ki tıbbi gelişmeler düzeyinde erken doğumu %100 engellemek mümkün değildir. Fakat erken doğum riskini azaltmak için yukarıdaki önerilerin yanında aşağıdaki tıbbi önlemler de yardımcı olur.

 

1. Hekim kontrollerinizi zamanında ve eksiksiz yaptırın. Örneğin servikal ultrason erken doğumun erken belirtilerini tespit etmede oldukça başarılıdır.

 

2. Erken doğumu progesteron ile engelleme. Haftalık olarak uygulanacak progesteron hormonu iğnesi erken doğumu engellemeye yardımcı olabilir. Bu iğneler genelde hamileliğin 16. ve 20. haftaları arasında yapılmaya başlanır ve 37 haftada kadar devam eder.

 

3. Serklaj yöntemi ile erken doğumu engelleme. Serklaj yöntemi daha önce erken doğum yapmış kadınlarda tekrar erken doğumu engellemek için kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalara göre serklaj bu konuda yardımcı olmaktadır.

 

4. Yatak istirahatı ve ilaçlarla erken doğumu engellemek. Hekimler erken doğum belirtileri gösteren kadınlarda yatak istirahatı ve ilaç kullanımını yaygın bir şekilde tavsiye etmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 25.12.2014

4941

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim