Haberler

Makaleler

ERKEN DOĞUM RİSKİNİ ARTIRAN NEDENLER

erken doğum riskini artıran nedenler1. Sigara ve Alkol Kullanımı: Gebe kalmadan önce eğer sigara içiyorsanız ve alkol alıyorsanız bunları bırakmanız gerekir.

2. Yeterli kiloda olamamak: Eğer gebelik öncesinde normal bir kilonuz varsa yeterli derecede kilo almaya gayret edin. Genelde normal bir kilonuz varsa 12-13 kilo civarı alın, eğer fazla zayıfsanız 19-20 kilo    civarında kilo almanız iyidir.

3. Çok ve Ağır Çalışma: Eğer evde ve/veya işte çok çalışıyorsanız dikkatli olun. Çalışma şartlarınızı daha uygun hale getirin. Ağır işler yapmayın.

4. Cinsel İlişki: Özellikle erken doğum riski fazla olan kadınların gebeliklerinin son bir kaç ayında cinsel ilişkiden kaçınmaları gerekir.

5. Rahim ağzındaki güçsüzlük: Rahim ağzındaki güçsüzlük rahim ağzının erken açılmasına yol açar. Bu da erken doğumla sonuçlanır. Onun için rahim ağzının da gebeliğin özellikle son aylarında düzenli olarak muayene edilmesi gerekir. Diğer yandan rahmin hassasiyeti de erken doğuma yol açabilir. Çünkü rahimdeki hassasiyet zamansız kasılmalara neden olur. Yine gebeliğin özellikle son aylarında bu durumu da kontrol altında tutmak gerekir. Bunun için kasılmaları giderici ilaçlar kullanılmaktadır.

6. Plasentanın aşağı doğru ilerlemiş olması

7. Rahmin yapısındaki anormal durumlar.

8. Beslenme Yetersizliği: Doktorunuzla birlikte iyi bir  beslenme takvimi hazırlayın. Diyetinize dikkat edin. Beslenmenizdeki yetersizlikler ve düzensizlikler    gebeliğinizi olumsuz etkileyebilir.

9. Annede ciddi bir hastalık: Eğer anne adayında kalp, şeker, karaciğer veya böbrek hastalığı, şeker hastalığı, yüksek tansiyon gibi hastalıklar varsa bunlar da kontrol altında tutulmalı ve tıbbi tedavisi yapılmalıdır.

10. Çoğul gebelikler: Birden fazla çocuk bekleyen bayanlarda da bir risk faktörü vardır. Çünkü bu tür bayanlar da genelde erken doğum yaparlar. Fakat gerekli tıbbi desteğin     verilmesi ve  yeterli bakımla doğumun çok erken olması önlenebilir.

11. Anne adayının yaşayacağı yoğun stresli durumlar da onu olumsuz etkileyecektir. Stres yaratan nedenler mümkün olduğunca giderilmelidir. İyi bir psikolojik destek sağlanmalıdır. Baba adayı da annenin bu stresinin giderilmesinde rol oynamalı ve eşine gerekli desteği vermelidir.

12. Eğitim düzeyinin düşüklüğü ve sosyoekonomik düzeyin zayıflığı bir risk faktörüdür. Doğum öncesinde gerekli desteğin sağlanması ile bu risk faktörü de giderilebilir.

13. İlaç Kullanımı: Bütün ilaçlarınızı doktor kontrolünde kullanmaya özen gösterin. Doktorunuzun belirttiği ilaçları kullanın.

14. Enfeksiyonlar:  Kızamıkçık, idrar yolları, vajina enfeksiyonları gibi riskler erken doğuma yol açabilir. Bu riski azaltmak için yeterli derecede dinlenmenize dikkat edin. Beslenmenize dikkat edin. Düzenli olarak muayenelerinizi yaptırın. Hasta insanlardan mümkün olduğunca uzak durun.

15. Geç yaşta anne olma: Geç yaşta anne olmak da bazı sorunlar doğurabilir. Özellikle 35 yaşından sonraki gebeliklerin risk faktörleri taşıdığı belirtilmektedir. Doğum öncesinde bu risklerin tespiti ve kontrolü düşük riskini azaltır.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

12073

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim