Haberler

Makaleler

ERKEN DOĞAN ( PREMATÜRE ) BEBEKLERDE GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI

Erken doğan bebeklerde sağlık sorunlarıERKEN DOĞAN ( PREMATÜRE ) BEBEKLERDE GÖRÜLEN SAĞLIK SORUNLARI

 

Bütün erken doğan bebeklerde ( prematüre bebeklerde ) herhangi bir komplikasyon gelişmeyebilir. Fakat çok erken doğmak ise kısa dönemli veya uzun dönemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Genelde daha erken bir dönemde doğan bebeklerde komplikasyon riski daha fazladır. Bazı sorunlar daha doğumda görülür bazıları da daha sonra ortaya çıkabilir.

 

Erken doğumun yol açtığı kısa dönemdeki sağlık sorunları

 

Erken doğan bebeklerde ilk birkaç hafta içinde aşağıdaki sağlık sorunları görülebilir.

 

Solunum problemleri: Prematüre bebeklerde solunum sisteminin henüz tam olgunlaşmamasından dolayı solunum sorunları görülebilmektedir. Bebekte eğer sürfaktan ( akciğerlerin genişlemesini sağlayan bir madde ) eksikliği varsa solunum sıkıntısı meydana gelebilir. Yeterli düzeyde sürfaktan maddesi olmadan akciğerler genişleme ve kasılma fonksiyonunun yeterince yerine getiremez.

 

Erken doğan bebeklerde ayrıca bronkopulmoner displazi denilen bir tür kronik akciğer hastalığı da meydana gelebilir. Bazı bebeklerde ise solunum durması olarak bilinen apne sorunu da gelişebilir.

 

Kalp sorunları: Prematüre bebeklerde en yaygın görülen kalp hastalıkları patent duktus arteriozus ( PDA ) ve tansiyon düşüklüğüdür ( düşük kan basıncı ). PDA kalpten çıkan iki büyük damar arasındaki açıklıktır. Bu kalp kusuru sıklıkla kendi kendine kapanırken, tedavi edilmediğinde kalbe çok fazla kan akımına yol açabilir ve bu da katla sorunlara yol açabilir.

 

Beyin sorunları: Daha erken bir dönemde doğan prematüre bebeklerde intraventriküler kanama olarak da biline beyin kanaması riski daha fazladır. Çoğu kanamalar hafiftir. Fakat bazı bebeklerde daha büyük beyin kanamaları olabilir ve bu da beyinde kalıcı bir hasara neden olabilir.

 

Daha büyük beyin kanamaları beyinde sıvı birikmesine yol açabilir. Bu sorunun oluşması durumunda bebekte sıvı birikmesini çözmek için bir operasyon gerekebilir.

 

Vücut ısısını kontrol edememe: Prematüre bebeklerde vücut ısısı hızlı bir şekilde düşebilir. Bu bebeklerde normal zamanında doğan bebekler kadara vücutlarında yağ depolanmaz. Bu da prematüre bebeklerin vücut ısılarını koruyamamalarına neden olur. Eğer bebekte vücut ısısı çok fazla düşürse hipotermi meydana gelebilir.

 

Erken doğan bir bebekteki hipotermi solunum sorunlarına ve kan şekerinde düşmeye yol açabilir. Bebek ayrıca vücut ısını korumak için yediklerinden aldığı enerjinin daha fazlasını harcar.

 

Sindirim sistemi sorunları: Erken doğan bebekler nekrotizan enterokolit gibi olgunlaşmamış sindirim sistemi sorununa daha yatkındırlar. Prematüre bebeklerde oldukça ciddi bir duruma yol açabilecek potansiyele sahiptir.

 

Kan sorunları: Erken doğan bebeklerde kansızlık, sarılık gibi riskler daha fazladır. Kansızlık yaygın bir sorun olup yeterince kırmızı kan hücresi olmaması ile ilgili bir sorundur. Bütün yeni doğan bebeklerde kırmızı kan hücresi sayısında ilk birkaç ayda düşme olur. Fakat bu düşüş erke doğan bebeklerde daha fazladır.

 

Sarılık genelde yeni doğan bebeklerin yarısında görülür. Sarılığın nedeni kanda bulunan bilirübin oranının normalden yüksek oluşudur.  Sarılıkta bebeğin vücudunda sarı tonlar oluşur ve göz aklarında da sararma olur. ( Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık )

 

Metabolizma sorunları: Prematüre bebeklerde sıklıkla metabolizma sorunları yaşanmaktadır. Bazı prematüre bebeklerde ise anormal düzeyde düşük kan şekerine rastlanmaktadır. Prematüre bebekler glukozu normal doğan bebeklerden daha az depolar.

 

Bağışıklık sistemi sorunları: Olgunlaşmamış bağışıklık sistemi prematüre bebeklerde yaygın bir durumdur. Bu da prematüre bebeklerin enfeksiyonlara daha yatkın olmasına ve daha sık hastalanmasına neden olur. Prematüre bebekteki bir enfeksiyon hızlı bir şekilde kan sistemine yayılabilir ve kan zehirlenmesine yol açabilir.

 

Erken doğumun yol açtığı uzun dönemdeki sağlık sorunları

 

Erken doğan bebeklerde uzun dönemde aşağıdaki komplikasyonlar gelişebilir:

 

Serebral palsi: Serebral palsi enfeksiyondan kaynaklanır. Serebral palsi hareketleri ve duruşu etkileyen bir hastalıktır. Bebekte serabral palsi bebeğin beyninde bir hasar meydana geldiği zaman oluşur. Serebral palsi bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Bazı bebekler daha fazla etkilenebilir ve daha büyük engelleri olabilir.

 

Bilişsel becerilerde bozulma: Prematüre doğan bebekler okul çağına geldiklerinde öğrenme sorunları yaşamaya daha yatkındırlar.

 

Görme sorunları: Prematüre bebeklerde prematüre retinopatisi gelişebilir. Bebek körlüğü olarak da bilinmektedir. Bebeğin gözünün retina tabaksında hasara yol açabilir ve körlüğe neden olabilir.

 

İşitme sorunları: Prematüre bebeklerde işitme sorunları riski daha fazladır. Bütün bebeklere doğum sonrasında hastaneden eve gelmeden önce hastanede işitme testi uygulanır.

 

Diş sorunları: Erken doğan bebeklerde diş sorunları gelişebilir. Bu bebeklerde dişlerde renk kayıpları ve dişlerin dizilişinde bozukluk oluşabilir.

 

Davranışsal ve psikolojik sorunlar: Erken doğan bebeklerde davranışsal ve psikolojik sorunlar daha yaygın görülebilir. Bu çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunu daha yaygın görülebilir.

 

Kronik sağlık sorunları: Prematüre bebekler kronik sağlık sorunlarına daha yatkındır. Beslenme sorunları, astım, enfeksiyonlar bu bebeklerde daha yaygındır. Prematüre bebekler ani bebek ölümü sendromu için daha risklidir.

Yayınlanma Tarihi : 09.11.2015

3579

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim