Haberler

Makaleler

ERKEKLER GEBELİĞİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ?

erkekler gebeliği kolaylaştırmak için nasıl beslenmeliERKEKLER GEBELİĞİ KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN NASIL BESLENMELİ?

Beslenme şekli spermlerinizin kalitesini direkt etkileyen bir husustur. Araştırmalar kötü beslenen ve düzenli olarak alkol tüketen erkeklerin sperm kalitesi sayısının düştüğünü ve bunun da kadında gebe kalmayı zorlaştırdığını ortaya koyuyor.

Doğurganlık konusu sadece eşinizin değil, bir erkek olarak sizin de bir sorununuzdur.  Yapılan kimi araştırmalar çok fazla alkol tüketen erkelerde spermlerin zarar görme riskinin olduğunu gösteriyor. Alkolden mümkün olduğunca uzak durmanız, kafein tüketiminizi azaltmanız, sigaradan uzak durmanız gibi önlemleri mutlaka almanız gerekir.

Eşinizin gebeliğini kolaylaştırmak için bir erkek olarak aşağıdaki besinleri tüketmeniz önerilmektedir.

Diyetiniz dengeli, çeşitli ve besleyici olmalıdır. Diyetinizde bol miktarda balık, sebze, meyce ve tam tahıllara ağırlık vermelisiniz. Bu besinler sperm kalitenizi ve sayısını geliştirecektir.

1. Bol miktarda C vitamini içeren besinler ve diğer antioksidanlardan beslenin. Bu besinler spermlerinizin zarar görmesini engeller.

2. Yeterince çinko içeren besinlerden alın. Çinko eksikliği spermleri olumsuz etkileyerek kısırlığa yol açabilir.

3. Folik asit alımına özen gösterin. Yapılan çalışmalar erkeklerdeki folik asit eksikliğinin sağlıklı sperm üretimini olumsuz etkileyebileceğini ve bunun da bebekte doğum kusurlarına yol açabileceğini ortaya koyuyor. Yani folik asit alımı kadınlar kadar erkekler için de hem doğurganlığı geliştirmek hem de sermelerin sağlığı için önemlidir. Günlük olarak 400 mikrogram folik asit alımı yapılmalıdır. Bunun için de zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, yapraklı sebzeler, baklagiller, portakal suyu gibi besinler özellikle tüketilmelidir.

4. Alkol tüketimini sınırlandırın veya alkolden uzak durun. Sigara içmeyin.

5. Her gün multivitamin tableti alın. Mulivitamin tableti ihtiyaç duyduğunuz vitamin ve mineral eksikliklerini tamamlamanıza yardımcı olur.

Yayınlanma Tarihi : 29.04.2013

4864

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim