Haberler

Makaleler

EN İYİ BEBEK MAMASI SEÇİMİ

en iyi bebek maması seçimiEN İYİ BEBEK MAMASI SEÇİMİ

 

Eğer bebeğinizi bebek maması ile beslemeyi düşünüyorsanız bu konuda bazı şeyleri merak etmeniz normaldir. Bebeğini mama ile besleyen birçok anne de hangi mamanın en uygun olduğu, hangi mamaları seçmeleri gerektiği konularında merak içindedirler. Eğer siz de bu konuları merak ediyorsanız aşağıda bu konuda yanıtlar bulabilirsiniz.

 

Bebek maması seçenekleriniz nelerdir?

 

Bebeğiniz için seçebileceğiniz farklı seçeneklerde mamalar bulunmaktadır. Tabi birçok marka bebek maması da vardır. Bebeğiniz için seçebileceğiniz en temel mamalar inek sütü bazlı bebek mamaları, soya bazlı bebek mamaları ve protein hidrolizat mamaları,

 

İnek sütü bazlı mamalar: bebek mamalarının çoğu inek sütünden yağılmaktadır. İnek sütü bazlı mamalar anne sütüne en çok benzeyen mamalardır. Bu mamalar bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri doğru bir dengede bebeğe sağlar. Sindirimi de daha kolaydır. Bebeklerin çoğu inek sütü bazlı mamaları benimseler ve herhangi bir alerjik etki göstermez. Fakat bazı bebeklerde inek sütü bazlı mamalar alerjik bir etkiye de yol açabilmektedir. Bu durumda bebek inek sütündeki proteinlere alerjik bir tepki göstermiş olur. Bu durumda diğer bebek mamalarını denemek gerekir.

 

Soya bazlı bebek mamaları: Bazı ebeveynler bebeklerinin diyetinden hayvansal bazlı proteinleri çıkarmak isterler. Bu durumda soya bazlı bebek maması faydalı olabilir. Ayrıca soya bazlı bebek mamaları inek sütü bazlı mamalara alerjik tepki gösteren bebekler için iyi bir seçenek olabilir. Bu arada inek sütüne alerjik bir tepki gösteren bir bebek soya sütüne de alerjik bir tepki gösterebilir.

 

Protein hidrolizat mamaları: Bu bebek mamaları kısmen veya yoğun bir şekilde hidrolize edilmiş proteinler içermektedir. Bu mamalar inek sütü veya soya sütünü tolere edemeyen bebekler için uygundur. Yoğun bir şekilde hidrolize edilmiş mamalar protein alerjisi olan bebekler için uygun bir seçenektir. ( Bebekte Laktoz İntoleransı )

 

Bunların dışında prematüre bebekler ve özel tıbbi durumları olan bebek için üretilmiş mamalar da bulunmaktadır.

 

Farklı şekillerde hazırlanmış bebek mamaları

 

Bebek mamaları 3 farklı şekilde hazırlanabilir. Bunlar bütçe ve ihtiyaçlar yönünden farklılık gösterebilir.

 

Toz mamalar: Toz bebek malaları bütçesi en uygun olanlardır. Bu suyla karıştırılarak hazırlanabilir. Tabi mama paketinde yazılan hazırlanma ve kullanma yönergelerine uymak gerekir.

 

Konsantre edilmiş sıvı mamalar: Bu mamalar da suyla karıştırılarak hazırlanabilir. Tabi kuklanım yönergesine uymak gerekir.

 

Kullanıma hazır mamalar: Kullanıma hazır mamalar bebek mamaları içinde en elverişli olanıdır. Suyla karıştırılması gerekmez. Fakat en pahalı seçenek budur.

 

Bebeğinizin mamasını hazırlarken ellerinizi iyice yıkamış olun ve hazırlama, kullanma ve saklama talimatlarına uyun.

 

Zamanı geçmiş bebek mamalarını kullanmayın. Çünkü zamanı geçmiş bebek mamalarının kalitesi de düşer.

 

Bebek maması demir katkılı olmalı mıdır?

 

Evet, bebek mamalarının demir katkılı olması gerekir. Demir katkılı mamalar bebeğin gelişmesi ve büyümesi için önemlidir. Özellikle küçük bebeklik döneminde daha önemlidir. Eğer bebeğinizi emzirmiyorsanız demir katkılı mamalar bebeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamak için en uygun seçenektir.

 

Bebeğe bebek maması ne zamana kadar verilmeli?

 

Bebeklere mama 1 yaşına kadar verilebilir. Genelde tavsiye edilen süre budur. 1 yaşından itibaren 2 yaşına kadar tam yağlı süt verilmelidir. Tabi her çocuğun da ihtiyaçları farklı olabilir. Bu konuda çocuğunuzun hekimiyle konuşmanızda fayda vardır. Tam yağlı süt 1-2 yaş arası çocukların erken beyin gelişimi için gereklidir.

 

Bu konuyu desteklemesi için Doğru Bebek Maması Seçimi isimli makaleyi de hazırladık. Dilerseniz bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 06.07.2016

4901

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim