Haberler

Makaleler

EMZİRMEDE KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR

emzirmede karşılaşılabilecek sorunlar1. Memelerden aşırı süt gelmesi: Zaman zaman memelerden aşırı süt gelir. Memelerde ağrıya ve şişkinliğe yol açacak derecede süt birikmesi olur. Bu biriken süt adeta memelerden fışkırır. Bu durumunda memelerde biriken sütü azaltmak, ağrı ve şişkinliği hafifletmek için bebeğinizi sık saralıklarda ama kısa sürelerle emzirin.

Emzirmeden önce süt pompası da kullanabilirsiniz. Her iki memenizi de eşit oranda kullanmaya dikkat edin.  Biriyle az diğeriyle çok emzirmeyin. Bunun yanında bebeğinizin memenizi iyi emdiğinden emin olun. Bu   önelemlere  rğamen memelerinizde ağrı olursa bebeğinizin doğru emdiğinden emin olun. Bu   arada memelerinizi rahatlatmak için sıcak bir duş almak iyi gelebilir. Diğer  taraftan emzirmeden önce dinlenmiş olmanız da faydalı olacaktır.

2. Memelerde ağrı ve acı hissi: Özellikle cildi hassas annelerde memelerde ağrılar ve acılar görülebilir. Bunun için memenizi tahriş etmeyecek veya rahatsız etmeyecek şeyleri kullanın ve meme başlarınızı temiz tutun. Memenizi yıkarken sabun v.b maddeler kullanmayın, sadece su kullanın. Temizlik için doğal şeyleri kullanın. Emzirme sırasındaki ağrı ve sızı bebeğinizin yanlış emmesinden de kaynaklanıyor olabilir. Doğru teknikle emmesine yardımcı olun. Bebeği emzirirken duruş pozisyonunuzu da değiştirmeye çalışın. Yani sürekli aynı pozisyonda durmayın. Böylelikle bebeğiniz de sürekli aynı yere baskı yaparak meme emmemiş olur. Yine emzirmeden önce psikolojik olarak kendinizi rahat hissetmeniz iyi olacaktır. Böylelikle bebek de sütünüzü daha rahat emecektir.

3. Memelerde tahriş: Çoğunlukla bebeğin yanlış emmesinden kaynaklı olmak üzere meme uçlarında tahrişler ve yaralar oluşabilir. Onun için doğru yöntemle emmesini sağlamak gerekir. Diğer yandan acılarınız olursa meme başlığı da kullanabilirsiniz.

4. Meme uçlarınızın kısa veya uzun olması da emme açısından bir sorun doğurabilir. Bu sorun da yine doğru emme yöntemiyle aşılabilecek bir sorundur. Çünkü bu sorunlar genelde doğumdan kaynaklanan bir sorun değildir. Gerekirse doktorunuza danışabilir ondan bilgi alabilirsiniz.

5. Süt kanallarının tıkanması: Bazı durumlarda süt kanalları tıkanır. Bu da bir süre sonra memede iltihaplanmaya yol açabilir. Bunu engellemek için bebeği emzirirken tıkalı olan memenizdeki sütü sonuna kadar emerek boşaltmasını sağlamalısınız. Emzirme sonrası meme başınızda süt kalmasın. Bunu temiz bir bezle silin ki meme başında kalan süt kuruyup meme kanalını tıkamasın.

6. Memede iltihap oluşması: Bu da bebeğini yeni emzirmeye başlamış annede görülebilecek ciddi problemlerden biridir. Memede süt kalması ve emme sırasında memede oluşan tahrişlerden dolayı iltihap oluşabilir. Tahrişler olan yerlerde zamanla mikrop üreyebilir ve bu da iltihaba yol açar. Ayrıca annenin vücut direncinin zayıf olması da iltihap oluşumunu kolaylaştırır. İltihaplanma sonucu memede sertlik, kızarıklık, şiddetli ağrı, yüksek ateş ve genel bir üşüme hali olabilir. Bu durumda kesinlikle doktorunuzu aramanız gerekir. Doktorunuza görünerek önereceği tedavi şeklini ve ilaçları kullanmalısınız. Eğer ağrı ve acılarınız fazla ise ve bu da emzirmeye engel teşkil ediyorsa bir süt pompası yardımıyla sütünüzü bir şişeye boşaltabilirsiniz. Boşalttığınız bu sütü bebeğinize süt bozulmadan vermeniz gerektiğini unutmayın. Sütü saklamanız gerekirse, buzdolabı koşullarında saklayın. Memede oluşan iltihabı zamanında tedavi ettirmezseniz apseye yol açabilir. Meme apse olmuşsa bebeği emzirmemek daha doğrudur. Süt pompasıyla sütü yine bir şişeye boşaltabilir, bebeği şişeden besleyebilirsiniz. Bu besleme biberonla, küçük plastik bardakla veya küçük çay kaşığı yardımıyla olabilir.

7. Bebeğin meme emmemesi: Bebekler bazı durumlarda meme emmeyi reddederler. Bunun bir takım nedenleri olabilir. Emme eylemini yapamayacak kadar güçsüz olabilir. Anne sütü dışında besinler verilmesi de bebeğin memeyi reddetmesine yol açabilir. Ayrıca bebeğin bir rahatsızlığının olması da muhtemeldir. Eğer doğumdan hemen sonra ve bir süre biberonla beslendiyse meme emmeyi reddedebilir. Bu durumu aşmak için doktorunuza danışabilirsiniz. Bir süre sütünü pompayla bir şişeye boşaltıp öyle verebilirsiniz. Bu arada yine emzirmeye gayret edin. Bebeğin emzirmeyi bir süre sonra tekrar kabul etmesi muhtemeldir. Kendi sütünüz dışında başka bir besin vermeyin ki sizin sütünüze tekrar alışsın. ( Bebeğinizi Yeterince Emzirdiğinizi Nasıl Anlarsınız? )

8. Kendini gergin hissetme: Birçok kadın bebeğini ilk emzireceği zamanlar kendini gergin hissedebilir. Bu aslında olağan bir durumdur. Çünkü annenin ilk başlarda bazı tedirginlikleri vardır. Acaba bebeği iyi emzirebilecek miyim, bebeği doyurabilecek miyim, emzirirken bir şey olacak mı v.b. soruları kendilerine sorabilirler. Ayrıca emzirmeye başlama bir kadın için ilk zamanlar çok yeni bir şey olabilir. Bu ilk çocuğuysa ilk emzirme kendisi için garip gelebilir ve belki bunu yadırgayabilir. Bu da annede bir gerginlik oluşmasına yol açabilir. Bunun için emzirmeden önce biraz rahatlamak, bebek için güzel şeyler düşünmek, kendini psikolojik olarak hazırlamak gerginliğin azalmasına yardımcı olabilir. Çünkü gerginlik annenin süt üretmesini de olumsuz etkileyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 20.05.2011

28736

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim