Haberler

Makaleler

EMZİRMEDE HAYATI KOLAYLAŞTIRAN ÜRÜNLER

emzirmede hayatı kolaylaştıran ürünler

EMZİRMEDE HAYATI KOLAYLAŞTIRAN ÜRÜNLER

Bundan 20-30 yıl önce, bizim annelerimizin daha yeni anne olduğu zamanlarda, aşağıdaki emzirme ürünlerinin bir çoğu ya yoktu ya da kullanılmıyordu. Oysa ki; günümüzde artan hayat temposu, özellikle çalışan kadınların zamanının daha kıt oluşu, bebekle birlikte seyahat etmenin daha sık oluşu ve bu seyahati kolaylaştırma ihtiyacı günlük hayatta bu konuya ilişkin ihtiyaçları da hem çeşitlendirmiş hem de artırmıştır. Bu sayede üreticiler annelerin kullanımına yeni ürünler sunmuştur.

Bunları kullanmak tabi ki elzem değildir. Bir çok anne için ihtiyaç da olmayabilir. Hatta bu ürünleri almadan önce, ailenize bir ferdin daha gelişi ile masraflarınızın artmış olacağını ve  dolayısıyla harcarken daha akıllıca harcamaya (“smart spend”) dikkat etmeniz gerekeceğini de hatırlatırız. Ancak, yine de olur da ihtiyaç duyulursa; işte bu ürünlerden bazıları:

 

emzirme koltuğuEmzime Koltuğu:

Tasarım olarak babaların kullandığı televizyon koltuğundan çok farklı değildir. Tek önemli farkı koltuğun oynar değil (geriye ya da kendi etrafında), sabit olmasıdır. Kolçaklı olup, önünde TV koltuğunda olduğu gibi ayakları uzatmak için küçük bir puf şeklinde iskemlesi mevcuttur. Kolçak ve küçük pufun varlık amacı seçtiğiniz emzirme pozisyonuna gore, emzirme esnasında anneye olabildiğince az enerji harcatmaktır. Sallanmayan, sabit bir koltuk tercih ediniz.

 

 

 

emzirme atletiEmzirme Atleti:

Misafirliğe, alışveriş merkezine ya da seyahate gittiniz. Bebeğiniz emzirilmek istiyor . Elbiseleriniz arasından bebeğinizi emzirmek için göğsünüzü bebeğinize uzatmanız gereken bir boşluğa ihtiyacınız olacak. Klasik atlerlerden birini giymişseniz, atletinizin üzerinne yada altından göğsünüzü çıkarmanız zordur. 

Bunu yapsanız bile hem konforlu olmayacak hem de tekrar giyinmeniz zor olacaktır. İşte bu gibi durumlarda sol ya da sağ üst askısından kolayca çözülebilen atletler işinizi kolaylaştıracaktır. Bu atlerlerden ihtiyacınız kadar almanızı öneririz. Emzirmeye son verdiğiniz dönemde de normal atlet gibi kullanacağınızdan gereksiz bir masraf yapmamış olursunuz.

emzirme sütyeniEmzirme Sütyeni

Emzirme atletinde olduğu gibi, emzirmek için giysilerinizi düzenlemek konusunda hayatınızı kolaylaştıracak bir üründür. Geleneksel sütyenlerde açılma yeri sütyenin sırt yerinde iken bu sütyende ön kısımdan çıt-çıtla açabilir ve bebeğinizi kolayca besleyebilirsiniz. Emzirmeye son verdikten sonraki dönemlerde giymeye devam edebileceğiniz bir üründür.

 

emzirme minderiEmzirme Minderi:

U yada O şeklinde olup, siz bebeğinizi emzirirken bebeğinizin altına koyup, onun rahat bir şekilde yerleşmesini ve sizin de ona doğru gereksiz yere eğilmemenizi sağlar. Böylelikle daha az yorulmuş ve sırt ağrılarınızın azalmasını sağlamış olursunuz. Evinizdeki sıradan yastıklarla da bu işlevi görebilirsiniz. Kılıfı yıkanabilir özellikte olanları da mevcuttur.

emzirme önlüğü

Emzirme Önlüğü

Bebeğinizi emzirmek tabii son derece doğal bir şeydir. Utanılacak bir tarafı da yoktur. Ancak, halka açık yerlerde pek çok kadın, özellikle ülkemizde; kalabalıkların dikkatini çekmek, göz altında olmaktan biraz utanırlar. Başkalarının onları izlemesini istemezler doğal olarak. Anneler bu gibi durumlarda, bir eşarp, şal ya da benzeri bir örtü ile vücutlarının üst kısmını örterek kendilerinin ve bebeklerinin emzirme esnasında mahremiyetini korumaya çalışırlar. İşte tam da bu işlevi gören bir üründür. Böyle bi ürün kullanmakla ya da annelerimizin yaptığı gibi eşarp ya da bir şal kullanmakla kalabalıkta emzirme stresini azaltıp, mahremiyetinizi koruyıp, bebeğinizi rahat bir şekide emzirmeye devam edebilirsiniz.

 

emzirme geceliğiEmzirme Geceliği:

Emzirme geceliği de emzirme atletinde olduğu gibi tek hamlede, elbisenizi çıkarmadan; göğsünüzü açıp bebeğinizi emzirecek imkan sağlar.

 

 

Emzirme Makinesi / süt sağma makinesi / süt sağma pompası:
Zaman zaman çeşitli sebeplerle bebeğinize sütünüzü sizin doğrudan vermeye müsait olmadığınız durumlar olacaktır. Örneğin; çalışan bir anneyseniz, gündüz işte olduğunu zamanlarda, bir seyahate çıkacaksanız ve bebeğinizden uzak kalacaksanız ve benzeri durumlarda, sütünüzü sağıp buzdolabında uygun koşullarda saklayıp daha sonra bebeğinize verirsiniz. Bu durumda böyle bir cihaz kullanırsınız. Pompa, makinaya gore daha küçük çaplı bir cihazdır. Makinalar arasında oldukça profesyonel tipte olanları da mevcuttur. Bu tip makinaları bir kaç aylığına kiralayan firmalar da mevcuttur. Göğüs şeklinize göre, basit tip pompalar da süt sağma işlevini etkin bir şekidle yerine getirebilmektedir.

süt sağma pompası

 

Süt Sağma Pompası

 

 

 

süt sağma makinası

 

Süt Sağma Makinesi

 

 

 

Bu pompa yada makinalaırn manuel olarak çalışanları olduğu gibi, pilli ya da elektirikli olanları da vardır.

süt saklama kabıSüt Saklama Kabı:

Sütünüzü sağarak derin dondurucuda saklamayı planlıyorsanız hayatınızı kolaylaştıracak bir üründür. Eğer alır da kullanırsanız, üzerine tarih yazmayı unutmayın. Zira sütünüzü derin dondurcuda (eksi 18 derece) 6 aydan fazla saklamamalısınız. Biberon başına veya emziğe uyumlu olması size ayrıca bir kolaylık sağlayacaktır. Değişik hacimlerde bulunabilmektedir. Her kaptaki sütü bir kere çözünüz. Çözdüğünüz sütü tekrar derin dondurucuya bırakmayınız. Çözdüğünüz sütün bebeğiniz tamamını içmezse kalanını atınız. Büyük hacimli kapları ileriki aylarda da kullanabilirsiniz. Güvenli bir üreticiden almanız yerinde olur. Üzerinde CE işareti olması bir güvenlik standardına (Avrupa Birliği) uyumunu gösterir. Tekrar kullanımda kabı sterilize etmeyi unutmayın.

süt saklama poşeti

 

Süt Saklama Poşeti:

Süt saklama poşeti süt saklama kabının görevini gören tek kullanımlık malzemelerdir. Bu malzemede de ürün güvenliğine özen gösteriniz.

 

Göğüs Ucu Kremi
Emzirme döneminde göğüs ucunda oluşacak çatlaklara karşı kullanılır. Kullanacağınız ürünü muhakkak doktorunuza danışınız ve sağlık Bakanlığı onayı olmayan ürünü kullanmayınız. Parfüm ya da başka zararlı madde içermemelidir. Hem sizin için hem de bebeğiniz için güvenli olmalıdır. Ayrıca giysinizde de iz bırakmayacağına emin olunuz.

Göğüs Pedi
Göğsünüzden akan sütün elbisenize bulaşmasını engeller. Alacağınız ürünün iç çamaşırınız içinde rahat bir şekilde duracağından ve kaymayacağından emin olunuz. Yumuşak olması ve emicilik özelliğinin iyi olması önemlidir.

Göğüs Ucu Çıkartıcı
Özellikle doğumu takip eden ilk günlerde bazı annelerin meme ucu henüz yeteri kadar dışarı çıkmamış olur yada meme şişikinliğinden dolayı meme başı belirginliğini kaybeder. Bu durum emzirmeyi zorlaştırır. Bu gibi durumlarda emzirmeyi kolaylaştırmak için meme ucunu dışarı çeken basit bir araçtır.

Göğüs Temizleme Mendili
Adından da anlaşılacağı üzere göğsü emzirme öncesinde temizlemek için kullanılır. Emzirme sonrasında da kullanılabilir. İçeriğinde sağlık açısından zararlı maddeler olmadığına emin olunuz. Uygun ürünler kullanım sonrasında göğsün durulanmasını gerektirmezler.

Yayınlanma Tarihi : 26.05.2011

16608

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim