Haberler

Makaleler

EMZİRME TEKNİKLERİ ( EMZİRME POZİSYONLARI )

emzirme pozisyonu rahat duruş

EMZİRME TEKNİKLERİ ( EMZİRME POZİSYONLARI )

Bebeğiniz için uygulayabileceğiniz emzirme tekniği çok çeşitlidir. Yaygın olarak kullanılan 4 teknik vardır. Bebeğinizi emzirme tekniğinizin nasıl olduğu hem siz hem de bebeğiniz için çok önemlidir. Sizin için önemlidir çünkü oturuyor ya da yatar pozisyonda olma durumunuza göre sizi en az yoracak tekniği seçmelisiniz. Zira emzirme hem fiziksel güç hem de sabır gerektiren bir iştir. Bebeğiniz için önemlidir; zira onu yormayacak ve bütün enerjisini çene kaslarına verecek pozisyonda onu tutmalısınız. Hangi oturma pozisyonunda hem sizin hem de bebeğiniz için en uygun tekniğin ne olduğunu deneme yanılma ile kısa zamanda bulmuş olacaksınız. Hatta kendinize gore yeni teknikler ve yöntemler de geliştirmiş olacaksınız.

emzirme pozisyonu yanlış duruşBu emzirme şekli yanlış bir emzirme duruşudur. Hem anne hem de bebek için eziyet verici olabilir. Ayrıca başarılı bir emzirme için engel teşkil edebilir. Dolayısıyla anneler bu şekilde bebek emzirmemelidirler. Aşağıda annelere çeşitli emzirme teknikleri ( pozisyonları ) ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.

 

 

 

emzirme pozisyonu kucaklama

 

Kucaklama Tekniği

Bir sandalye, koltuk yada yatağın kenarına oturunuz. Dizinizin üstüne, mümkünse; bir yastık koyup, bebeğinizin baş tarafı kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek  şekilde ve yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklayınız. Diğer elinizi ise meme başınızı bebeğinizin ağzına yerleştirmek için kullanınız. 

Ayak altınıza yastık konmasının amacı bebeğin göğsünüze daha yakın durmasını sağlamaktır. Özellikle uzun boylu anneler için bu önemlidir. Oturduğunuz sandalye veya koltukta sırt desteği ve  kolçak olması önemlidir. Kolçak sizin bu pozisyonda yorulmadan uzun süre durmanıza ardımcı olacaktır.

Ayağınızın altına alçak bir tabure, sehpa veya benzeri bir şey koyunuz. Bu da sizin pozisyonunuzu yorulmadan korumanızı sağlayacaktır. Bu pozisyondaki diğer kritik kontrol noktalarınız şunlardır: Bebeğinizin leğen kemiği hizası sizin mide hizanızda, burnu sizin meme hizanızda olmalıdır. Zaten, uyguladığınız teknik hangi teknik olursa olsun, bebeğin emiş rahatlığından ve sizin rahatlık ihtiyacınızdan nerede hata yaptığınızı anlıyor olacaksınız. Ona gore pozisyonunuzda ufak değişiklikler yapıyor olacaksınız.  

Bu teknikde omuzlarınızı ya da vücudunuzun üst kısmnı bir miktar bebeğinize doğru eğerek onun memenize daha dolay yerleşmesine yardımcı olunuz. Dizlerini kendinize doğru yaklaştırınız. Duruşu yatay ya da kafası hafif yukarı gelecek şekilde hafif eğimli bir duruş olmalıdır Özetle bu teknik bebeğin yatar pozisyonda olduğu ve sizin onu kucaklayarak emzirdiğiniz tekniktir. Bebeğinizi belirtilen şekilde kucakladıktan sonra dudaklarının memenize tam yerleşmesi için yatay ya da düşey yönde pozisyon değiştirmelerle memenize tam yanaşmasını da sağlarsınız.  

Püf noktası: Bu teknik daha çok normal zamanında normal doğum yapan anneler için uygun bir tekniktir. Bazi anneler bebeğin dudaklarının bu pozisyonda meme başına yaklaştırmanın zor olduğunu belirtmekteler. Bu durum bebeğinizin boyun kaslarının göreceli olarak zayıflığından kaynaklanıyordur. Eğer sizde de böyle bir durum söz konusu ise bu tekniği uygulamayı bir müddet erteleyip,  bebeğinizin boyun kaslarının daha da güçlenmeye başladığı dönem olan 1 aylıktan itibaren uygulayabilirsiniz. Sezaryenle doğum yapan anneler kucaklama pozisyonunda bebeğin ağırlığı annenin ameliyat yerine baskı uyguladığından dolayı, bu tekniği ameliyat ağrıları azalana kadar kullanmaktan kaçınabilirler.

emzirme pozisyou ters kucaklamaTers Kucaklama Tekniği

Bu tekniğin “kucaklama”dan farkı; bu teknikde bebeğiniz yön olarak aynı pozisyonda olmasına karşın, siz onu kucaklamak için diğer kolunuzu kullanıyor olmanızdır. Bir başka ifadeyle; bu kez bebeğiniz başı sizin iç dirseğinize değil, diğer elinizin avuç içine doğru yaslanmıştır. Yani; kollar yer değiştirmiştir. Bu pozsiyonda da kucaklama pozisyonunda da bebeğinizi bir memeden diğer memeye geçirirken, kollarınızın pozisyonunu da simetrik olarak değiştirirsiniz. Bu pozisyonda avuç içlerinizin bebeğinizin kafasını tutuşuyla onun dudaklarını sizin meme ucunuza yaklaştırırsınız.

Püf noktası: Bu teknik daha küçük bebekler ve emme güçlüğü çeken    bebeklerde daha çok işe yarayabilir. Adından da  anlaşılacağı üzere bu    teknikde bebeğinizi koltuğunuzun altında basen seviyenizin biraz yukarı seviyesinde tutarsınız. Yine bebeğinizin altına bir yastık koymak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakları sizin arkanıza doğru, baş kısmı sizin önüze doğrudur. Bebeğinizin yüzünü memenize doğru yaklaştırıp, onun dudaklarının meme başınıza yaklaşmasını sağlayınız. Elinizi bebeğinizin başının altına ve kolunuzu(diğer kolunuzu değil)  ise yastığınız üzerine doğru bırakınız. Bundaki amaç, onun rahatlığı ve boyun kaslarını yormamanız için avuç içinizle onun başına destek olurken, kolunuzu da yastık üzerinde dinlendirmiş ve aynı zamnda onun sırt bölgesine de destek olmuş olursunuz. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için uygun açıyı biraz da el yordamı ile bulursunuz. Bebeğinizin baş ve omuz kısmını biraz yukarı doğru eğimlendirmeniz uygun olacaktır. Tersine bir eğimde olmasından kaçınınız.

emzirme pozisyonu koltukaltı tekniğiKoltukaltı Tekniği

Adında anlaşılacağı üzere bu teknikda bebeğinizi koltuğunuzun altında basen seviyenizin biraz yukarı seviyesinde tutarsınız. Yine bebeğinizin altına bir yastık koymak işinizi kolaylaştıracaktır. Ayakları sizin arkanıza doğru, baş kısmı sizin önüze doğrudur. Bebeğinizin yüzünü memenize doğru yaklaştırıp, onun dudaklarının meme başınıza yaklaşmasını sağlayınız. Elinizi bebeğinizin  başının altına ve kolunuzu(diğer kolunuzu değil)  ise yastığınız üzerine doğru bırakınız.

Bundaki amaç, onun rahatlığı ve boyun kaslarını yormamanız için avuç içinizle onun başına destek olurken, kolunuzu da yastık üzerinde  dinlendirmiş ve aynı zamnda onun sırt bölgesine de destek olmuş olursunuz. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için uygun açıyı biraz da el yordamı ile bulursunuz. Bebeğinizin baş ve omuz kısmını biraz yukarı doğru eğimlendirmeniz uygun olacaktır. Tersine bir eğimde lmasındana kaçınınız.

Püf Noktası: Bu emzirme tekniği sezaryanla doğum yapmış annneler için uygundur. Zira, bebek bu teknikde ameliyat yerine bir baskı uygulamaz. Ayrıca, küçük bebeklerle emme güçlüğü çeken bebekler için de diğer tekniklere gore daha uygundur. İri göğüslü annelerle meme başı küçük olan anneler için de uygun bir teknikdir. Ayrıca, ikiz anneleri için de uygun bir teknikdir.

emzirme pozisyonu yatarak

 

Yatarak Emzirme Tekniği

Yatarak emzirme pozisyonunu uygulayacaksanız, eşinizden sırtınıza destek olmak üzere yastık koymasını isteyiniz. Bir yastık baş altınıza bir yastık da sırtınıza gelecek ve sizi arkadan destekleyecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Amaç sizi konforlu bir şekilde, yormadan kısmen ya da tamamen yan yatar durumda tutabilmektir. Bebeğiniz de size dönük olmak üzere yan yatar pozisyonda olmalıdır. Başına, hangisi (sağ ya da sol) ile daha rahat edebiliyorsanız bir elinizin iç kısmıyla destek olunuz.

Eğer, meme başınız bebeğinizin burun seviyesinden çok yüksekte kalıyorsa, onun da altına (baş altına değil) katlanmış bir battaniye ya da küçük bir yastık koyunuz. Böylelikle onun daha yüksek bir platforma koymuş olursunuz ve meme  ucunuza daha kolay yanaşmasını sağlarsınız. Siz ya da bebeğiniz memenin onun burun hizasına (ya da dudaklarına) yanaşması için zorlanmıyor olmalısınız.

Püf noktası: Bu emzirme tekniği de sezaryen sonrasında ameliyat bölgesine baskı olmasına engel olan bir teknikdir. Ayrıca, gece uyku arasında uyguladığınız emzirme için de uygun bir teknikdir. Ayrıca aşağıda da açık alanda emzirme ve ikiz bebeklerim emzirilmesi hakkında iki tane örnek resim verilmiştir.

emzirme pozisyonu dışarda

emzirme pozisyonu ikizler

 

 

 

 

Tüm Emzirme Teknikleri İçin İpuçları:

Vücunuz için destekler kullanın:
Sırt desteği olmayan koltukları kullanmayın. Kullandığınız koltuk ya da sandalyenin kolçak ve sırt desteği olsun. Eğer, sırtınızı dayamanız gereken arkalık sırtınıza çok uzaksa araya yastık koyunuz. Kucaklama tekniklerini kullanıyorken bebeğinize çok uzak durduğunuz için eğilmek zorunda kalıyorsanız, eğilmek yerine ayak altınıza küçük bir iskemle, sehpa ya da yastık koyunuz. Böylelikle kendinizi bebeğe değil, bebeği size yaklaştırmış olursunuz. Yastıkla yapacağınız destekler yatar poziyonda da önemli ve yararlıdır. Hangi poszisyonu kullanıyorsnız kullanın, bebeğiniz memenize uzaksa bebeği memeye yaklaştırın, sizi bebeğinize değil. 

Memenize destek uygulayın:
Süt üretimiyle birlikte memeniz daha da büyüyecektir. Bu nedenle emzirme esnasında memenizi C-tutuşuyla tutunuz. C-tutuşu elinizi memenizin altına gelecek şekilde tuttuğunuz ve işaret parmağınız saatin 9, başparmağınız ise saatin 3 olduğu noktaya yerleştirdiğiniz tutuş pozisyonudur. Bu tutuş esnasında elinizin şekli C harfine ya da bayrağımızdaki hilal şekline benzer. Parmaklarınız meme başınızdan 4-5 santim uzaklıkta olsun. Böylelikle bebeğiniz yanlışlıkla parmaklarınızı emmemiş olur.

Bebeğinize destek uygulayın
Emzirmenin verimli olması ve bebeğinizin mutlu bir şekilde işlemi tamamlaması için, onun rahat ve konforuna özen gösterin. Konsantrasyonunu emzirmeye harcamış olsun. Bu amaçla, ellerinizi, kollarınızı, yastıkları uygun bir şekilde kullanın. Amaç, onun kafa, boyun, sırt ve kalçasını rahat ve güvenli bir pozisyonda tutmasıdır.

Rutin dışına çıkın:
Sizin ve bebeğiniz için en uygun emzirme pozisyonunu bulmak için değişik teknikleri ve varyasyonları denemekten kaçınmayın. Bir çok anne süt kanallarının tıkanmaması için memeyi tutuş yerlerini sıklıkla değiştirirler. Çünkü her tutuşun meme başının değişik noktasına baskı yapacağı ve  meme başlarının hassaslaşmasının da önüne geçmiş olunacağı düşünülür. Ayrıca, eğer her emzirmede ilk emzireceğiniz meme (sağ yada sol) seçimini sıklıkla değiştirirseniz, süt üretiminiz daha da artacaktır.

Gevşeyin:

Emzirme öncesinde stres düzeyinizin düşük olması, rahatlamış olmanız gerekmektedir. Dingin ve sakin hissetmelisiniz. Emzirme esnasında bir bardak su, süt ya da meyva suyu yanınızda bulundurmanız ve zaman zaman içmeniz de uygun olacaktır. Bu süt üretimini de artıracaktır.

Ne kadar süre emzirmelisiniz?
Buna genellikle bebek karar verir. Bir başka ifade ile, bebeğinizin karnı doyduğunda ve artık emmek istemediğinde emzirme işlemi tamamlanmış demektir. Eğer, pozisyon değiştirmeniz gerekiyor ya da diğer meme ile emzirmeye devam etmek isiyorsanız ya da emzirme işlemini sonlardırmak istiyorsanız, yavaşça memenizi geri çekiniz.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar

İlk Emzirme Seanslarınızda Dikkate Almanız Gerekenler

Bebeğinizi Yeterince Emzirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Yeni Doğan Bebeğin Emzirilmesinde İşinize Yarayacak Bilgiler?

Emzirmeye Hazırlık Yapmak

Yayınlanma Tarihi : 26.05.2011

70598

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim