Haberler

Makaleler

EMZİRME SORUNLARI

emzirme sorunlarıHer emzirme süreci mükemmel şekilde işleyen bir süreç değildir. Emzirme sırasında bazı problemlerin olması veya emzirme sonucu bazı sorunların çıkması anormal bir durum değildir. Bunlar bu süreçte olabilecek şeylerdir. Bu problemleri şöyle sıralayabiliriz.

1. Süt kanallarının tıkanması: Eğer göğüsleriniz fazla şişkinse bu sizin süt kanallarınızın tıkandığını gösterebilir. Bu tıkanıklık zamanla memede şişme, ağrı ve iltihaplara yol açabilir. Onun için bebeği emzirirken memenizde süt kalmasın. Sonuna kadar emzirin. Emzirdikten sonra meme başınızı temizleyin. Memenize masaj da yapabilirsiniz.

2. Memeden aşırı süt gelmesi de görülebilen bir sorundur. Bunu nedeni de memede aşırı derecede süt birikmesidir. Bu da memede gerginlik, şişkinlik ve ağrıya neden olur. Bunun için bebeği mümkün olduğunca sık sık emzirmek gerekebilir. Bebeği emzirmeyle memedeki süt tam olarak bitmiyorsa, bunu bir pompa yardımıyla veya elinizle yapabilirsiniz. Ayrıca emzirmeden önce memeyi elinizle sıkarak biraz süt gelmesini sağlayın. Bu memenizdeki gerginliği de giderecek ve memede yumuşama olacaktır.

3. Emzirme ile ilgili başka bir problem bebeğin süt emdikten sonra sütü geri çıkarmasıdır. Bebekler her süt emdikten sonra bunun çok az kısmını dışarı çıkarırlar. Bu olağan bir şeydir. Fakat her süt emdikten sonra kusuyorsa bu sorun olabilir. Ayrıca boşaltım sistemi de iyi çalışmıyorsa bu durumdan şüphe etmeniz iyi olacaktır. Bu durumda bir hekime danışmanızda fayda olacaktır.

4. Memede enfeksiyonel durumlar da görülebilir. Bu durum genelde memede süt kalmasından, emzirme sırasında memenin tahriş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda bebeği emzirmemek daha doğru bir davranıştır. Bir başka deyişle sütünüzü emzirmeden bebeğe vermelisiniz. Emzirme yerine sütünüzü pompayla sağarak bebeğinize verebilirsiniz. Diğer yandan bu durumu bir hekime göstermeniz gerekecektir. Onu vereceği ilaçları kullanmaya gayret edin. Aksi halde ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz. Diğer yandan bir süre sütyen takmamak da iyi gelecektir. Ayrıca sıkı kıyafetler giyinmemeye de dikkat edin. ( Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler )

5. Emzirme sırasında annenin meme uçlarının acıması da görülebilen bir sorundur. Bu soruna yol açabilen nedenler şöyle olabilir. Yanlış emzirme tekniği, annenin memesindeki bir rahatsızlık meme ucunun acımasına yol açabilir. ( Emzirme Teknikleri )

6. Bebeğinizin sizin sütünüzden yeterince beslenememesi. Yani yeterince süt emmemesi de bir sorundur. Tabi buna yol açabilecek birçok neden olabilir.  Öncelikle bebeğinizi emzirirken doğru teknikle emzirip emzirmediğinizi tekrar gözden geçiriniz. Bebeğiniz sizin emzirme tekniğinizin yanlış olmasından dolayı süt ememiyor olabilir. Diğer taraftan bebeğinizde bir rahatsızlık olmasından dolayı üst emmede zorluk yaşıyor olabilir. Bu rahatsızlık dahili veya harici olabilir. Mesela bebeğinizin ağız ve dudak yapısıyla ilgili bir sorun olabilir. Bebeğin bir rahatsızlığı varsa bu onu süt emmesini engelleyecek veya zorlaştıracaktır. Onun için böyle bir durum olup olmadığından emin olun.

Ayrıca olabildiğince bebeğinizi 3-4 saatte bir emzirmeye gayret edin. Bebeğinizin daha yeni doğduysa bir süre onu geceleri muhakkak emzirin. Emzirirken her iki göğsünüzü de kullanın. Sadece tek bir memeden süt vermeyin. Sadece bir memeden süt vermeniz diğer memenizde süt oluşmasını engelleyecektir.
Bebeğinizin kilosunu düzenli olarak kontrol edin. Kilo alamayan bebek muhtemelen sizin sütünüzden yeterince beslenemiyor demektir. Onun için bebeğinizin bu emzirme saatlerine uyun. Ayrıca bebeğinizi de sürekli uyutmayın. Bu onun beslenmesini geciktirecek ve aksatacaktır. Diğer yandan sağlığınıza da dikkat etmeniz bebeğiniz açısından da iyi olacaktır. Sağlık sorunları yaşamanız yeterli dedece de ve kalitede süt üretmenizi engelleyebilir.

7. Psikolojik olarak kendinizi gergin hissetmeniz de emzirmede sorunlar doğurabilir. Bunun için bebeğinizi emzirirken olabildiğince rahatlamaya çalışın. Kendinizi rahat hissedin. Rahat bir pozisyon alın. Nefes egzersizleri bu anlamda iyi gelebilir.

8. Ayrıca memede çatlak ve yaraların olması da bir sorundur. Bu da genelde yanlış emzirme yönteminde kaynaklanabilir. Onun için bebeği doğru teknikle ve doğru pozisyonda emzirmek gerekir. Bu çatlaklar haliyle size acı verebilecektir. Bunun için silikon meme başlıkları kullanabilirsiniz. Ya da sütünüzü sağabilirsiniz. Sağma sırasında da memenizde acı hissederseniz onu yumuşatmaya çalışın. Bunun için mesela meme ucunuzu hafif sıkarak süt gelmesini sağlayın ve meme ucunuza sürün. Ya da sıcak suyla da ovabilirsiniz.

9.  Memenizle ilgili yapısal bir sorun olması da emzirmede sorun yaratabilecektir.

Yayınlanma Tarihi : 26.05.2011

16074

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim