Haberler

Makaleler

EMZİRME HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER

emzirme hakkında yanlış bilinenlerBirçok şeyde olduğu gibi emzirme konusunda da toplumda birtakım mit diyebileceğimiz yanlış inanışlar vardır. Kimi zaman bu yanlış inanışlar emzirme sürecini olumsuz etkileyebilecek durumlardır. Bu yanlış inanışları şöyle belirtmek mümkündür.

Emzirme hakkındaki yanlış inanışlardan birisi “emzirmenin zor olduğuna” dair olan inançtır. Tam aksine emzirme hem çok kolay hem de zaman içinde bebek için de otomatik hale gelebilen bir eylemdir. Hatta ve hatta emzirme biberonla beslemeden daha kolay ve pratik olabilmektedir. Çünkü biberonla beslerken yaptığınız işlemleri emzirmede yapmazsınız.

Diğer bir yanlış inanış “emzirmenin annelerin tamamen elini kolunu bağladığı ve hayatını sınırladığı” ile ilgili olan inanıştır. Bu da doğru olmayan bir inanıştır. Evet anne bebeği gün içinde emzirerek vaktinin bir bölümünü emzirmeye ayıracaktır. Fakat emziren bir anne de pekala yapmak istediklerini yapabilme yeteneğine sahiptir. Bütün olay doğum öncesi ve sonrasında hayatın doğru planlanması ve nerede, ne zaman, ne ve nasıl yapılacağını bilmek ile ilgilidir. Bir emziren anne bütün bu planlarını iyi yaparak hem bebeğini emzirebilir hem de yapmak istediklerini yapabilir.

Bir diğer yanlış inanış “emzirmenin annenin göğüslerine zara verdiği ve şeklini bozduğu” yönündeki inanıştır. Bu durum bir dereceye kadar belki doğru olmakla birlikte asıl faktör bu değildir. Annenin yaşı, sütyen takmaması, kalıtsal faktörler, gebelikte gereğinden çok alınan kilolar bu durumda daha fazla rol oynar. Dolayısıyla emzirme eylemi bu konuda masum bir eylemdir.

Bazı insanlarda “anne sütünün ekşiyebileceğine dair” bir yanlış inanışta vardır. Özellikle anne belli bir süre bebeği emzirmez ise süt anne göğsünde bozularak ekşir diye düşünülmektedir. Bu da kesinlikle yanlış bir inanıştır. Çünkü anne sütünün en temel özelliklerinden birisi de her zaman tüketime hazır bir şekilde taze olmasıdır.

“Anne göğsünün küçük olmasının emzirmeyi kısıtladığına” yönelik inanışta yanlıştır. Anne sütünün oluşması ve emzirme eyleminin doğru gerçekleşmesinin göğüsün boyutları ile ilgisi yoktur.

“Anne sütü bebeğin demir ihtiyacını tam olarak karşılamadığı için bebeğe ek olarak demir içeren besinler de verilmelidir” inanışı da yanlıştır. Çünkü anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını da karşılar. Zaten bebekler için normal şartlarda özellikle ilk 6 ay ek bir gıdaya ihtiyaç yoktur. Çünkü anne sütü bebeğin tüm ihtiyacını karşılar.

“Yeniden hamile kalan bir anne emzirme yapmamalıdır” inanışı da yanlıştır. Hamile kalan bir emziren anne pekala diğer çocuğunu da emzirebilir. Önemli olan annenin yeterli sütünün olup olmadığıdır.

“Bebeğin ishal olması emzirme eylemi için sorun oluşturur” konusu da bir emzirme mitidir. Esasında anne sütü bebek için önemli bir besin kaynağıdır ve bebeğin sıvı ihtiyacını da giderir. İshal olan bir bebeğin sıvı ihtiyacı anne sütü ile giderilir.

“Annenin bebeği emzirmesi sürecinde babanın bir kenara itildiği” düşüncesi de teorik olarak yanlıştır. Bu durum tamamen anne ve babanın iletişimi, tutumları ve bu süreci nasıl götürdükleri ile ilgili bir konudur. Yapılması gereken babanın da bebek bakımı sürecine aktif olarak katılması ve hem anne hem de babanın bu konuda olumlu bir tutum takınmalarıdır. Bu durumda bebek ile baba arasındaki bağ da güçlenecek ve baba daha sorumlu hareket edecektir.

“Annenin göğüslerinin küçük olması süt üretimini de engeller konusu” da bir mittir. Annenin göğüslerinin küçük olmasının süt üretimiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Süt üretimi tamamen başka faktörlerin ( annenin beslenmesi, bazı rahatsızlıklar, bebeği düzenli emzirmesi v.b. ) etkisiyle olur.

Yayınlanma Tarihi : 09.01.2012

7361

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim