Haberler

Makaleler

EMZİRME DÖNEMİNDE BU BESİNLERDEN KAÇININ

emzirme döneminde bu besinlerden kaçınınEMZİRME DÖNEMİNDE BU BESİNLERDEN KAÇININ

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bazı besinleri tüketmek konusunda dikkatli olmanızda fayda vardır. Bazı besinler bebeğinizde emzirme yoluyla reaksiyona yol açabilir. Örneğin gaz ve kolik sorunlarını tetikleyebilirler. Aşağıdaki besinlere dikkat etmeniz önerilir:

Gazlı içecekler: Gazlı içecekler fosfor içerirler. Fosfor vücuttaki kalsiyumu azaltan bir etkendir. Bebeğinizin de sütünüz vasıtasıyla kalsiyuma ihtiyacı vardır. Gazlı içecekler ayrıca soyum içermektedir. Bu bebeğinizin sindirimini etkileyerek kolik sorununa yol açabilir. Eğer çok susuzluk çekiyorsanız su içmek sizin için en iyi seçenek olacaktır.

Turunçgil meyveleri: Portakal, greyfurt gibi turunçgil meyveleri asitli meyvelerdir. Bu meyveler bebeklerin baş edebileceklerinde daha fazla asit taşırlar. Eğer bebeğinizi emzirirken kurdeşen gibi bir sorun çıkarsa bu tür meyvelerin tüketiminden kaçının.

Gaz yapan sebzeler: Emzirme döneminde yiyeceğiniz brokoli, Brüksel lahanası, fasulye ve karnabahar bebeğinizde emzirme yoluyla gaza sebep olabilir. Eğer bu besinleri tükettikten sonra bebeğinizde gaz oluşuyorsa ve bebeğiniz her zamankinden daha mızmız görünüyorsa özellikle emzirmenin ilk haftalarında bu besinlerden kaçının. 1 – 2 ay kadar sonra tekrar bu besinleri almayı deneyin. Bebeğiniz belki bu besinleri biraz daha büyüdüğü için tolore edebilir.

Alkol: Alkol de emzirme döneminde tavsiye edilmeyen bir içecektir. Çünkü anne sütüne karışarak bebekte reaksiyona neden olur. Emziren annelerin alkol almaları bebeğin yeterince gelişmemesine ve karaciğerinin yeterince olgunlaşmamasına yol açabilir. Alkol alan emziren annelerin bebeklerinde ayrıca beslenme ve uyku sorunları da görülebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 11.04.2013

4066

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim