Haberler

Makaleler

EMZİRME DÖNEMİNDE BALIK YEMEK GÜVENLİ Mİ?

emzirme döneminde balık yemek

EMZİRME DÖNEMİNDE BALIK YEMEK GÜVENLİ Mİ?

Emziren annelerin balık yemesi güvenli ve faydalıdır. Fakat yüksek civa oranına sahip balıklardan da uzak durulması gerekir. Çünkü yüksek civa oranına sahip balıklar anne sütüne karışarak bebeğin sinir sistemine zarar verebilir.

Yüksek civa oranına sahip balıklar kılıçbalığı, köpek balığı, kiremit balığı ve kral uskumrudur. Fazla miktarda konserve ton balığı tüketimi de zararlı olabilir. Ton balığı tüketimini sınırlı tutmak gerekir.

Diğer balık türlerini emziren annelerin tüketmesi oldukça faydalıdır. Çünkü balık omega 3 yağ asitleri yönünden oldukça zengin bir besindir. Omega 3 yağ asitleri bebeğin beyin gelişimi için önemlidir. Harvard Tıp Okulu tarafından yağılan bir araştırmada emzirme döneminin başlangıcından itibaren düzenli olarak balık tüketen emziren annelerin çocuklarında fiziksel ve bilişsel gelişim daha iyi bulunmuştur.

Yüksek civa oranına sahip olanlar dışındaki balıklar emziren anneler ve bebek için oldukça destekleyicidir. Özellikle somon balığı zengin omega 3 düzeyiyle bu konuda çok faydalı bir besindir.

Yayınlanma Tarihi : 30.07.2013

22382

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim